GÜNDEM
20 Kas 2020 01:58 Son Güncelleme: 20 Kas 2020 01:58

İBB Başkanı İmamoğlu savunmasını verdi: Kanal İstanbul devlet politikası değil seçim vaadi

Eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, Kanal İstanbul'la ilgili afişler nedeniyle hakkında inceleme başlatılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun savunmasında “Kanal İstanbul, devlet değil hükümet politikasıdır. Bu proje AK Parti'nin seçim vaatleri arasındadır. Bu sebeple bu soruşturmanın doğru değil." dediğini açıkladı.

Haberi Dinle

Eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Kanal İstanbul projesini eleştiren afişler gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı incelemede verdiği yazılı savunmanın detaylarını açıkladı. 

'AFİŞ ASMA YETKİSİ KANUNLA BANA VERİLDİ'

TV100'de Ahu Özyurt'un sunduğu “Sağlı Sollu” programında konuşan Barış Yarkadaş, İmamoğlu'nun savunmasında Belediye Kanunu'na atıf yaptığını aktardı. Yarkadaş, şunları söyledi: “Ekrem İmamoğlu savunmasında Belediye Kanunu'nun verdiği yetkileri hatırlatıyor ve kanunun 38'inci maddesinin A bendine göre; 'Benim görevim belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için önlem almaktır' diyor. Aynı kanunun 14'üncü maddesinde Belediye Kültür ve Tabiat Varlıkları ile Tarihi Dokunun önem taşıyan mekanlarını ve işlevlerini korur deniyor. Yani diyor ki; Ben Kanal İstanbul'un bu kentin tabiat varlıklarını bozulacağına inanıyorum ve yurttaşlarımı da görevim gereği uyarıyorum. Üst geçide, alt geçide, değişik yerlere afiş asma yetkim var. Bu afiş asma yetkim de 5216 sayılı kanunda bana verilmiştir” 

'PROTOKOLDEN ÇEKİLDİM VE DAVA AÇTIM'

İmamoğlu'nun “Kanal İstanbul, bir devlet değil hükümet politikasıdır. Devletin değil AK Parti'nin politikasıdır” dediğini aktaran Yarkadaş, “'20 Aralık 2019 tarihinde İBB Başkanı olarak Kanal İstanbul Protokolü'nden çekildim. Siz, idare bugüne kadar itiraz etmediniz. Bu protokolü bozmamızı mahkemeye götürmediniz herhangi bir itirazınız olmadığı için de bu kesinleşmiştir' diyor” ifadelerini kullandı 

'HALKI BİLGİLENDİRME GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM'

İmamoğlu'nun savunmasında proje dava açıldığını hatırlattığını dile getire Yarkadaş, şöyle devam etti: “Yine yazılı savunmasında Anayasa'nın ilgili maddelerinden bahsediyor ve hukuk devletine vurgu yapıyor. Diyor ki, 'Hukuk devleti ilkelerinden biri de belirliliktir. İdarenin tek yanlı işlem yapmak üstünlüğüne karşı Anayasamız bireylere bilgi edinme, dinlenilme ve savunma hakkı vermiştir. Ben de bu doğrultuda Kanal İstanbul doğaya, kente, zarar vereceğini İstanbul’u etkileyeceğini, bütün Türkiye'yi etkileyeceğini düşündüğüm için halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim anayasa ile güvence altına alınmıştır. Kanal İstanbul devlet politikası kapsamında değil. Bu proje AK Parti'nin 2023 seçim vaatlerinin arasındadır. Çılgın proje olarak tanımlanmıştır. Hükümetin bir seçim vaadidir' diyor. Bu sebeple bu soruşturmanın doğru olmadığını kendisine atfedilen herhangi bir suçu da işlemediğini söylüyor Ekrem İmamoğlu.”

 

 

Yorumlar