GÜNDEM
04 Oca 2021 18:35 Son Güncelleme: 04 Oca 2021 18:35

İBB Başkanı İmamoğlu Kadir Topbaş'ın iptal edilen projesini raftan indirdi

İBB Başkanı İmamoğlu, Kadir Topbaş’ın hazırladığı ancak Mevlüt Uysal’ın 3 yıl önce iptal ettiği "Yeşilköy Sahil Bandı Düzenleme İnşaatı" projesini raftan indirdi. 2021 yatırım programına alınan projenin 2020 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Haberi Dinle

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan 22 Eylül 2017'de istifa eden Kadir Topbaş’ın birçok projesi, İBB Meclisi tarafından İBB Başkanı seçilen Mevlüt Uysal tarafından iptal edilmişti. İptal edilen projelerden biri de “Bakırköy Yeşilköy Sahil Bandı Düzenleme İnşaatı” ihalesiydi.

İhale 8 Mayıs 2017 tarihinde yapılmış ancak ihale sonucu açıklanmamıştı. Uysal, 28 Eylül 2017 tarihinde meclis tarafından başkan seçilmiş, söz konusu ihale de, yaklaşık bir buçuk ay sonra, 15 Kasım 2017 tarihinde iptal edilmişti.

İMAMOĞLU O PROJEYİ RAFTAN İNDİRDİ

Karar'ın haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 yıl önce iptal edilen projeyi, 2021 yılı “Yatırım ve Hizmet Programı’na” aldı. Program kitabına “Bakırköy Yeşilköy Sahil Bandı Düzenleme İnşaatı” başlığı ile giren projenin 2022 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

PROJE DETAYLARI

Proje kapsamında sahilin 5 ayrı noktasında soyunma-giyinme kabinleri, idari binalar, balıkçı barınakları, kafe-restoran ve gözetleme kuleleri yapılacak. 102 bin 740 metrekarelik kumsal, yaklaşık 3 kilometrelik bisiklet yolu, 9 plaj voleybol sahası, 5 basketbol sahası, birer voleybol, mini spor alanı ve çocuk oyun alanları düzenlenecek. Ayrıca proje kapsamında Yeşilköy sahiline, her biri 52.5 metrekarelik 2 adet ibadethane de yapılacak.

KESİNTİSİZ BİSİKLET YOLU

Düzenlenecek sahil bandı toplam 352 bin 720 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Proje ile denizden ve kıyılardan daha iyi yararlanılması amaçlanıyor. Bütün sahil bandı boyunca kesintisiz bir şekilde devam eden yaya ve bisiklet yolu üzerinde ahşap köprüler de bulunacak. Ayrıca proje kapsamında iskeleler, çeşitli oturma ve dinlenme alanları, seyir terasları da yer alıyordu. Spor sahaları, çocuk oyun alanları, balık tutma iskeleleri, ışıklı su gösterileri de proje içeriğinde yer alıyor.

Yorumlar