DÜNYA
27 Eki 2021 16:38 Son Güncelleme: 27 Eki 2021 16:39

Hiroşima'nın simge ismi hayatını kaybetti

ABD'nin Hiroşima'ya yönelik nükleer saldırısında yaralanan ve nükleer silah karşıtlığının simge ismi olan Sunao Tsuboi, hayatını kaybetti. ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası saldırısı nükleer silahların yol açtığı vahşeti gözler önüne serdi.

Haberi Dinle

ABD'nin Japonya'da insanlık dramına neden olan nükleer saldırısında sağ kurtulan ve Hiroşima'nın simgelerinden olmakla birlikte nükleer silah karşıtı hareketin önemli figürlerinden biri olan Sunao Tsuboi, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Sivil toplumda yürüttüğü barışçıl çalışmalarla tanınan ve 2016'da Hiroşima'yı ziyaret eden dönemin ABD Başkanı Barack Obama ile görüşerek uluslararası kamuoyunda tanınır hale gelen Tsuboi'nin ölüm haberini ailesi kamuoyuna duyurdu. Tsuboi'nin anemi kaynaklı kalp ritmi bozukluğu nedeniyle pazar günü hayatını kaybettiği öğrenildi.

BAŞBAKAN KİSHİDA: DÜŞÜNCELERİ YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

Obama Japonya’yı ziyaret ettiği dönemde Dışişleri Bakanı olan Japonya Başbakanı Fumio Kishida da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Tsuboi'nin nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya oluşturma çabasına değindi. Kishida, "Tsuboi ile nükleer silahların olmadığı bir dünyayı gerçekleştirme hedefimize farklı şekillerde destek sağlamış, fikir alışverişinde bulunmuştuk. ABD Başkanı Obama'nın Hiroşima ziyaretine de katılmıştı" ifadelerini kullanarak, Tsuboi'nin düşüncelerinin yaşamaya devam edeceğini belirtti.

OKUL DÖNÜŞÜ PATLAMAYA DENK GELDİ

20 yaşındayken okula gittiği esnada atom bombasının atıldığı noktanın yaklaşık 1.2 kilometre uzaklığında patlamanın etkisine maruz kalan Tsuboi'nin vücudunda ağır yanıklar oluştuğu biliniyordu. Ortaokul öğretmeni olarak çalıştıktan sonra kendini nükleer karşıtı faaliyetlere adayan Tsuboi, nükleer silahların saçtığı vahşeti on yıllardır yurt içinde ve yurt dışında binlerce kişi ile paylaşmıştı.

NE OLMUŞTU?

6 Ağustos 1945'te ABD tarihte ilk kez Japonya'ya karşı atom bombası kullanmış, yaklaşık 140 bin kişinin hayatını kaybettiği saldırı, yüz binlerce kişinin yaralanmasına ve radyasyon kaynaklı hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştu.

Yorumlar