YAŞAM
18 Haz 2019 14:30 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:35

Hindistan'da meyveden bulaşan virüs 100 çocuğu öldürdü

Hindistan'ın 100 milyon nüfuslu Bihar eyaletinde 100 çocuk beyin iltihabı yüzünden hayatını kaybetti. Hastalığın liçi adı verilen meyveden kaynaklandığı düşünülüyor.

Hindistan'da meyveden bulaşan virüs 100 çocuğu öldürdü
Haberi Dinle


Hindistan'ın en yoksul bölgelerinden biri olan yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip Bihar eyaletinde 100'den fazla çocuk beyin iltihabı nedeniyle hayatını kaybetti. Yetkililer, hastalığa neden olan virüsün potansiyel olarak liçi meyvesinden bulaştığı düşünüyor. Bihar eyaleti, Haziran ayının başından beri Akut Ensefalit Sendromu (AES) salgını ile mücadele ediyor.

LİÇİ MEYVESİ İLE AYNI DÖNEMDE BAŞLIYOR

Sağlık yetkilisi Ashok Kumar Singh, hastaların çoğunun kanında ani bir glikoz kaybı görüldüğünü söyledi. Bu salgınların 1995'ten beri her yıl yaz aylarında aynı bölgelerde, tipik olarak liçi mevsimi ile aynı zamana denk geldiği belirtildi.

ABD'Lİ ARAŞTIRMACILARDAN AÇIKLAMA

ABD'li araştırmacılar birkaç yıl önce, beyin iltihabı hastalığının meyvede bulunan toksik bir maddeyle bağlantılı olabileceğini söylemişti. Araştırmacılar ayrıca felç ve akli durumun kötüleşmesiyle ölüme neden olan hastalığın nedenini ortaya çıkarmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Chamki Bukhar adı verilen hastalık 2014'te 150 çocuğun ölümüne neden olmuştu. Liçi meyvesinin Bangladeş ve Vietnam'da yetiştiği bölgelerde nörolojik hastalık salgınları da gözlenmişti.

Yorumlar