DÜNYA
16 Eyl 2020 17:58 Son Güncelleme: 16 Eyl 2020 18:00

Hindistan-Çin sınırında gerilim: Birlikler karşı karşıya geldi, uyarı ateşi açıldı

Hindistan ve Çin arasında haziran ayında çıkan çatışmada 20 Hint askerinin öldüğü sınır bölgesinde bir kaz daha silahlar ateşlendi. Hindistan, geçen hafta iki ülke sınır birlikleri arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle uyarı ateşi açıldığını öne sürdü.

Haberi Dinle

Reuters'e konuşan Hint bir yetkili, iki tarafın da kamuoyuna açıklamadığı silahlı çatışmanın en şiddetlisinin, sınır çekişmelerin yoğunlaştığı Ladakh bölgesinde meydana geldiğini ileri sürdü. 

Olayla ilgili resmi kaynaklardan daha fazla bilgi gelmezken, Indian Express gazetesi o gün 100 ila 200 merminin ateşlendiğini yazdı.

Hindistan, Çin'i ikili anlaşmaları ihlal etmekle suçladı

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Çin'in sınır anlaşmalarını ihlal ettiğini belirtti.

Ülke basınında yer alan habere göre Singh, mecliste yaptığı açıklamada Hindistan'ın Çin'i diplomatik kanallarla bilgilendirdiğini bildirerek, Çin'in tek taraflı olarak statükoyu değiştirme girişimlerinin ikili anlaşmaların ihlali olduğunu söyledi.

Çin'in Ladakh bölgesine asker konuşlandırdığını belirten Singh, Hint ordusunun da karşılık olarak bölgeye birliklerini gönderdiğini aktardı.

 

Hint Silahlı Kuvvetlerinin durumu başarılı bir şekilde ele alacağından emin olduklarını söyleyen Singh, "Egemenliğimizi ve toprak bütünlüğünü korumak için hazırız." ifadesini kullandı.

Tartışmalı sınırda her iki ülke 2 aydır birlik ve askeri ekipman sayısını artırmayı sürdürüyor.

Yorumlar