DÜNYA
24 Kas 2017 10:01 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 08:47

Hangi içecek kansere karşı savaşıyor!

Dünyanın en büyük sorunlarından olan kanser hastalığına karşı tıp dünyası her gün yeni bir gelişmeye imza atıyor.Bilim insanları, günde 3-4 fincan kahve içen insanların kanser riskinin azaldığını söylüyor.

Haberi Dinle

İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nden Halk Sağlığı Uzmanı Robin Poole, bir grup araştırmacıyla birlikte kahvenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için bir çalışma yaptı.

Ekip, daha önce yapılmış olan 201 araştırmanın verilerine ve 17 klinik araştırmadan elde edilen verileri bir araya getirerek bir sonuç çıkardı.

Araştırma, kahve tüketiminin diyabet, karaciğer hastalığı, demans ve bazı kanserlere bağlı hastalıklarda riskin düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları günde üç ya da dört fincan kahve tüketmenin, hamile olan kadınlar hariç büyük fayda sağladığını kaydetti.


İngiliz BMJ adlı tıp dergisinde yer verilen araştırmada, "Kahve içmek, olağan tüketim maddeleri içinde güvenli görünüyor" denildi.

Araştırmada, günde 3-4 fincan kahve içenler ve kahve içmeyenler karşılaştırıldığında erken ölüm riskinde büyük oranda azalma olduğu kaydedildi.

Yorumlar