MEDYA
14 Haz 2022 15:50 Son Güncelleme: 14 Haz 2022 15:53

Halk ozanı Şahsenem Bacı hayatını kaybetti

Sanatçı Yavuz Bingöl’ün 79 yaşındaki annesi halk ozanı Şahsenem Bacı nefes darlığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. İstanbul'da tedavisi süren Şahsenem Bacı uzun zamandır alzheimer hastalığı ile mücadele ediyordu.

Haberi Dinle

Şahsenem Bacı, yarın 15 Haziran Çarşamba saat 16.00'da İstanbul Karacaahmet Sultan Dergahı'nda düzenlenecek törenle Ayvalık'ta kızı Efsun Bingöl'ün yanına defnedilmek üzere uğurlanacak. 16 Haziran Perşembe günü ise öğle namazını müteakiben Ayvalık Küçükköy Mezarlığı’na defnedilecek.

ŞAHSENEM BACI KİMDİR?

Şahsenem Bacı 1943 yılında Sarıkamış’ın Boyalı köyünde doğdu. Asıl adı Şahsenem Akkaş’tır. Küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye yöneldi. Şiire ilkokul yıllarında başladı.

Önceleri yurt sevgisi, sevda, gurbet, özlem gibi konuları işleyen Türkiye'nin ilk kadın ozanı Şahsenem Bacı daha sonra toplumsal sorunları da dile getirdi.

Küçük denecek yaşlarda evlenip İzmir’e yerleşti. Öğretmen olan eşinin de siyasi mücadele içinde olması nedeni ile çoğu sürgün amacıyla tayin olunan Kars, Konya, Ankara ve İzmir'de yaşadı. İlk profesyonel müzik yaşamı 1974 yılında Konya'da oturdukları sırada düğünlere çıkmasıyla başlar. Bu süreç ezilen işçi, köylü ve fukaraların dertlerini dile getiRdiği eserlerinin topluma mal olmaya başlaması ve tüm Türkiye'de tanınması ile devam eder. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesine kaydoldu.

Yorumlar