Terör devleti İsrail, Gazze'ye saldırı ve işgalinde 30 bine yakın Filistinliyi öldürdü. Soykırımcı İsrail, bölgenin kuzey ve orta kesimlerindeki nüfusun büyük bölümünü Mısır sınırındaki Refah kentine yığılmaya zorladı.

İsrail saldırılar boyunca kuzeydekiler için güvenli bölge ilan ettiği güney bölgesinde de karadan işgal etmek ve nüfusu buradan zorla çıkarmak istiyor. Refah'ta 1 milyon 400 bin civarında sivilin sıkıştığı öngörülüyor.

HAİN TEKLİFİ ABD BASINI DUYURDU

İki gündür saldırılarla Refah'ı vuran zalim İsrail'in hain planını, ABD basını duyurdu. İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine saldırısı öncesi yaklaşık 1.5 milyon kişinin sığındığı bölgedeki Filistinlilerin tahliyesi için Mısır'a 15 çadır kent kurulması teklifinde bulunduğu iddia edildi.

ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberinde, İsrail'in Refah'a saldırısı öncesi ABD ve Arap ülkelerince finanse edilmek üzere kenttekilerin tahliye edilmesi amacıyla çadır kentler kurulmasına ilişkin Mısır'a son günlerde teklifte bulunduğu öne sürüldü.

25 BİN ÇADIRLI 15 KAMP ALANI

Mısırlı yetkililere dayandırılan haberde, teklifin Gazze Şeridi'nin güneybatı kesiminde her biri yaklaşık 25 bin çadırdan oluşan 15 kamp alanı kurulmasını içerdiği belirtildi.

Söz konusu teklifin ABD ve Mısır'ın kaygılarına rağmen İsrail'in Refah'a yakın bir zamanda saldırmayı planladığının göstergesi olduğu aktarılan haberde, "Mısır, İsrail'in teklifi hakkında kamuoyuna açık bir şekilde yorumda bulunmadı." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in teklifine göre kampların kurulması, geçici sağlık tesisleri ve su tedariğinden Mısır'ın sorumlu olacağının vurgulandığı aktarıldı.