YAŞAM
22 Şub 2021 11:53 Son Güncelleme: 22 Şub 2021 11:56

Habur'da 4 örümcek maymunu ele geçirildi

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda yaşa dışı yollardan yurda getirilen 4 örümcek maymunu ele geçirildi. Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalay, örümcek maymunların Türkiye'de doğal yaşam alanının bulunmadığını, bu hayvanların yurt içine sokulması ve ticaretinin yapılamasının yasaklandığını söyledi.

Haberi Dinle

Güvenlik güçlerince Habur Sınır Kapısı'nda S.T.'nin kullandığı bir otomobilde yapılan aramada 4 örümcek maymunu bulundu. 

Ülkeye yasa dışı yollarla getirilen maymunlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Maymunlar, daha sonra Şırnak Üniversitesi Yaban Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi'nde tedavi altına alındı.

S.T.'ye para cezası verildi. 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderilecekler

Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalay, örümcek maymunların Türkiye'de doğal yaşam alanının bulunmadığını, bu hayvanların yurt içine sokulması ve ticaretinin yapılamasının yasaklandığını söyledi.

Maymunların saldırgan bir tür olması nedeniyle ev ortamında beslenmesinin de yasak olduğunu dile getiren Kalay, "Maymunların şu an bakımları yapılıyor, yemeklerini veriyoruz. Daha sonra Gaziantep'teki Hayvanat Bahçesi'ne teslim edeceğiz" dedi.

Yorumlar