DÜNYA
12 Şub 2019 01:29 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:46

Guaido ile ilgili bomba iddia sonrası soruşturma başlatıldı

Çoğu Batı ülkesince geçici başkan olarak tanınan Juan Guaido'nun herhangi bir gerekçe göstermeden bazı ulusal ve uluslararası kurumlardan para aldığı iddia edildi. Guaido, suçlu bulunması durumunda para ya da kamu görevinden men cezası alabilir.

Haberi Dinle

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da muhalif lider Juan  Guaido'nun bazı ulusal ve uluslararası kurumlardan gerekçesiz para aldığı iddiasıyla gelirleri halkında soruşturma başlatıldı. 

Venezuela Devlet Denetçiliğinden yapılan açıklamada, Guaido'nun geliri  hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Açıklamada ayrıca, çoğu batı ülkesince geçici başkan olarak tanınan  Ulusal Meclis Başkanı Guaido’nun "uluslararası ve ulusal kurumlardan herhangi bir  gerekçe göstermeden para aldığı" iddia edildi. 

Kurumun Başkanı Elvis Amoroso, milletvekillerinin anayasaya göre  görevleri sırasında özel ya da başka bir kamu görevi nedeniyle para alamayacağına  dikkati çekerek, Guaido’nun mal varlığı bildirgesinde bazı sahte veriler olduğunu  söyledi. 

Guaido, suçlu bulunması durumunda para ya da kamu görevinden men  cezası alabilir. Böyle bir durumda milletvekilliği ve meclis başkanlığı görevi  düşebilir. Ayrıca Guadio hakkında ceza davası açılabileceği de değerlendiriliyor. 

VENEZUELA KRİZİ 

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş  ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay,  Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı. 

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi "seçeneklerden  biri" olarak gördüğünü söylemişti.

Yorumlar