DÜNYA
18 Haz 2019 13:59 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:35

Görüşmeler sonuç verdi! 918 milyon dolarlık imza atıldı

Dünya Bankası ile Pakistan arasında bir süredir devam eden kredi görüşmeleri nihayet sonuçlandı. Dünya Bankası Pakistan arasında 918 milyon dolarlık 3 kredi anlaşması imzaladı.

Görüşmeler sonuç verdi! 918 milyon dolarlık imza atıldı
Haberi Dinle

Başkent İslamabad'daki Dünya Bankası ofisinde yapılan anlaşmayı Pakistan adına Maliye Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Sekreteri Nur Ahmed, Dünya Bankası adına ise Pakistan Direktörü Patchamuthu Illangovan imzaladı.

İLK DİLİM 400 MİLYON DOLAR

Alınan 918 milyon dolarlık kredinin 400 milyon dolarlık ilk kısmı Pakistan Gelir Artırma Programı kapsamında kullanılacak.

Söz konusu programla Pakistan'da toplanan vergilerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının yüzde 17'ye çıkarılması amaçlanırken, aynı zamanda gümrük kontrollerinin artırılıp vergi mükellefi sayısının da 3,5 milyona çıkarılması planlanıyor.

İKİNCİ KISIM EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİNE

Kredinin 400 milyon dolarlık ikinci kısmı ise Pakistan'da Yüksek Öğrenimin Gelişimi Programı kapsamında ve özellikle ekonomi için stratejik sektörlerin gelişimiyle ilgili araştırma yapan alanlar ile öğretme ve öğrenmeyi geliştirecek alanlarda kullanılacak.

Program kapsamında ayrıca gelişmiş eğitim-öğretim merkezi olmayan yüksek öğretim kurumları desteklenecek, kurumlar modern teknolojiyle donatılacak, kurumlar ve eğitim kadrolarının kapasiteleri geliştirilecek.

SON DİLİM 118 MİLYON DOLAR

Kredinin 118 milyon dolarlık üçüncü kısmı da Gelir Seferberliği ve Kaynak Yönetimi Programı kapsamında Hayber Pahtunhva eyaletine ayrılacak. Bu projeyle eyaletin kendi kaynaklarını yönetebilmesi ve geliştirebilmesi amaçlanıyor.

Yorumlar