SİYASET
24 Mayıs 2022 15:03 Son Güncelleme: 24 Mayıs 2022 15:06

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'ndan dövize endeksli mevduat tepkisi: Halkı 3-5 faizciye kurban ediyorlar

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, döviz kurunu önlemek ve TL'deki değer kaybını önlemek için uygulamaya konulan dövize endeksli mevduat sistemi üzerinden iktidara yüklendi. Davutoğlu, ''Bugün 16 lirayı aşan kurla, kur korumalı mevduattan bu tuzu kurulara, bu faizcilere aktarılan hazine kaynağı 100 milyar liraya yaklaşıyor. Şu günlerde, mazotunu koyup traktörünü tarlasına götüremeyen çiftçiler bu kur farkının kurbanı oluyorlar. Bu fakir halkı 3-5 faizciye kurban ediyorlar.'' dedi.

Haberi Dinle

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kağızman 1. Olağan ilçe kongresinde konuştu. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Davutoğlu'nun gündeminde dövize endeksli mevduat sistemi, 20 Aralık'tan bu yana 16-17 liraya çıkan döviz kuru vardı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kime dokunsanız bin ah işitiyorsunuz. Çiftçilerimizin feryatlarını duyduk. Hayvan besicilerimiz hayvanlara harcadıkları yem fiyatlarını karşılayamadıklarından yakınıyor. Bu topraklar bereketsiz değil. Ancak ne yazık ki bu ülkede iktidar olanlar halktan kopuk yaşıyor. Kağızman'daki esnaflarımız siftah yapmadan kapatıyorum dedi. Peki neden? Sebebini söyleyeyim bir cehalet, ikincisi de yolsuzluk. Bugün Türkiye'de Kars'a baktığınızda Bangladeş ile aynı hayat standardında. Halk patates bile alamıyor. Ne yiyecek bu halk? Çiftçi üretici zarar ediyor tüketici de hayatından memnun değil.

Artan fiyatlar tüketicinin adlığı maaşa yetmiyor. Herkes mutsuz. Size gelip bir takım sözler verecekler, gelip propaganda yapacaklar, 'bütün dünyada böyle diyecekler' sakın inanmayın, bunlar yalan söylüyor. Rusya ile Ukrayna bugün savaşıyor. Geçen seneden bugüne Rusya parası dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı. Ukrayna parası yüzde 8 değer kaybetti. Türk lirası yüzde 100 değer kaybetti. Sabah dolar 16 liranın altındaydı.

Bahçeli konuştu 16 lirayı geçti. Bunlar nöbetleşe ülkeyi krize götürüyor. Bir gün Erdoğan konuşuyor bir kriz, ertesi gün Bahçeli konuşuyor başka kriz. Bahçeli'ye elinden gelse Türkiye'de bütün kurumları kapatacak. Şimdi dolar 16 geçti, 17'ye doğru gidiyor.

Bunlar doları düşük tutabilmek için TL'deki kaybı engellemek için 'kur korumalı mevduat' diye bir ucube çıkardılar. Faiz üzeri faiz. Yani elinde parası olan, zengin olan, tuzu kuru olan bankada doları, Türk Lirası olan gidiyor bankaya parayı yatırıyor. Devlet de ona diyor ki 'sana faiz vereceğim, yetmez bir de kur oynarsa yukarı doğru sana kuru da farkını ödeyeceğim.

Bugün 16 lirayı aşan kurla, kur korumalı mevduattan bu tuzu kurulara, bu faizcilere aktarılan hazine kaynağı 100 milyar liraya yaklaşıyor. Şu günlerde, mazotunu koyup traktörünü tarlasına götüremeyen, hayvanını besleyemediği için hayvanını kesime gönderen çiftçiler bu kur farkının kurbanı oluyorlar. Bu fakir halkı kurban ediyorlar 3-5 faizciye. Sonra da diyorlar ki siz susun sadece biz konuşalım diyorlar. Vatan millet edebiyatı üzerinden 3-5 kişiyi zengin milyonlarca insanı ise fakirleştiriyorlar. İktidara geldiğimiz gün önce bu faiz, rant düzenini yıkacağız. Bizim iktidarımızda hazinedeki kaynakları 3-5 müteathie verenlerden hesap soracağız. Şu anda dünyanın en faizci yönetimi bugünkü iktidardır en faizci lideri de Erdoğan'dır''

Yorumlar