DÜNYA
06 Tem 2017 21:27 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:39

Fransa'da OHAL uzatıldı

Fransa Ulusal Meclisi, Paris saldırılarının gerçekleştiği 13 Kasım 2015'te ilan edilen OHAL uygulamasının 6'ncı kez uzatılmasına karar verdi. Bakanlar Kuruluna 21 Haziran'da sunulan "Fransa'da OHAL...

Haberi Dinle

Bakanlar Kuruluna 21 Haziran'da sunulan "Fransa'da OHAL uygulamasına  dair yasa tasarısı" Fransa Ulusal Meclisinde oylandı.

 Hafta içinde Meclis ve Senatonun ilgili komisyonlarından geçen  tasarının Ulusal Meclisteki oylamasına 577 milletvekilinden 150'si katıldı.

 OHAL'i 1 Kasım'a kadar uzatmayı öngören tasarı 13'e karşı 137 oyla  kabul edildi. 130 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırıları sırasında ilan  edilen OHAL, daha önce 5 kez uzatılmıştı. 6'ncı kez uzatılması kararlaştırılan  uygulama, ilerleyen günlerde Senato'nun onayına sunulacak. Tasarının buradan da  geçerek yasalaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 OHAL kalkıyor fakat etkileri kalıcı

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü milletvekili ve  senatörleri bir araya getirdiği Kongredeki konuşmasında, OHAL uygulamasını  sonbaharda bitireceklerini belirtmişti.

 Gerçekte OHAL uygulaması kaldırılırken, uygulamanın getirdiği yetki ve  kısıtlamalar, hükümetin hazırladığı terörle mücadele kanunu kapsamına dahil  ediliyor. Hükümet, terörle mücadele yasası kabul edilinceye dek OHAL'in  sürdürülmesine karar verdi.

 Yeni kanuna göre, adli makamların yetkisinde olan birçok güç,  valiliklere devrediliyor. OHAL uygulamaları arasında yer alan, adrese baskınlar,  aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme, ev hapisleri gibi çok sayıda güvenlik  önlemi yeni yasada yer alacak ve valiliklerin yetkisinde olacak. 

Öte yandan, İçişleri Bakanı Gerard Collomb de şimdiye kadar 16 caminin  kapatıldığını kaydetti. Collomb, 3 cami hakkında kapatma işlemlerinin devam  ettiğini ve terör propagandası yapıldığına inanılan bu ibadet yerleri hakkında  gerekli kararın kısa sürede verileceğini söyledi. Collomb, ayrıca bu yılın  başından itibaren 7 terör saldırısının önlendiğine dikkati çekti.

 Ulusal Meclis Kanun Komisyonu Raportörü ve iktidardaki Cumhuriyet  Yürüyüşü Hareketi (LREM) Milletvekili Didier Paris ise OHAL'in 5'inci kez  uzatıldığı geçen yılın aralık ayından itibaren 62 kişiye ev hapsi, 161 adrese  polis baskını, 48 kişiye belli bölgelerde bulunma veya giriş yasağı, 5 cami veya  toplanma merkezi hakkında kapatma kararı verildiğini bildirdi.

Yorumlar