GÜNDEM
25 Kas 2021 10:12 Son Güncelleme: 25 Kas 2021 10:13

Finans mahkemeleri kuruluyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, uzmanlaşmaya önem verdiklerini belirterek, “İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizden başlayarak finans mahkemeleri kuracağız” dedi. Sendika ihtisas mahkemelerinin de gündemde olduğunu açıklayan Gül, ‘sulh ceza’nın kararlarına ‘asliye ceza’da itiraz edileceğini söyledi.

Haberi Dinle

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, finans mahkemeleri kurulacağını açıkladı. Gül, ihtisas mahkemelerine ve uzmanlaşmaya önem verdiklerini ifade ederek, “Yakın süreçte İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizden başlayarak finans mahkemeleri kuracağız. Yine sendika uyuşmazlıkları için de sendika ihtisas mahkemelerini yakın zamanda hayata geçirmiş olacağız” dedi. Adalet teşkilatına yeni personel alımının planlandığını söyleyen Gül, 2022 yılında 12 bin 400 yeni personel alınacağını bildirdi.

 PARTİLER ÜSTÜ BİR ÖDEV

Sunumunda yargı bağımsızlığına da vurgu yapan Gül, milletin yargıdan beklentisinin “tarafsızlık ve bağımsızlık” olduğuna belirtti. AK Parti hükümetlerinin yargıda önemli reformlara imza attığını anlatan Gül, yeni anayasa vurgusu yaptı: “Bize göre, millet iradesinin bir daha ipotek altına alınmaması, bütün demokratik kazanımların en güçlü güvenceye kavuşması için yeni ve sivil bir anayasa siyasetin önündeki sorumluluktur. Bu sorumluluk, siyaset kurumuna partiler üstü bir ödev vermektedir. Cumhurbaşkanı’mızın tüm partilere yaptığı çağrının arkasında da bu hassasiyet, bu anlayış bulunmaktadır. Millet iradesini en güçlü şekilde koruyacak, özgürlükçü bir anlayışa dayalı anayasaya ihtiyacımız olduğu açıktır.”

Yorumlar