DÜNYA
27 Eyl 2017 23:09 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:45

'Fed'in daha fazla faiz artırmasına gerek yok'

ABD Merkez Bankasının (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, bankanın faiz artırmasına gerek olmadığını savundu. ABD'de FED başkanı Yallen ve FOMC üyelerinin açıklamaları ibreyi 'faiz artırımı' yönüne çevirmişti.

Haberi Dinle

ABD'nin Missouri eyaletindeki Truman State Üniversitesinde konuşan  Bullard, ABD ekonomisi, enflasyon oranı ve Fed'in faiz artışları hakkında  değerlendirmelerde bulundu. 

Bullard, ABD ekonomisinin bu yılın ilk yarısında yüzde 2,1 büyüdüğünü  hatırlatarak, yılın ikinci yarısında büyüme oranının yüzde 3 seviyesinde  olmasının ümit edildiğini ancak bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu belirtti. 

Yılın ikinci yarısında büyüme oranının yüzde 2'nin üzerine çıkmasının  düşük bir ihtimal olduğunu dile getiren Bullard, bunun nedeni olarak zayıf gelen  makro ekonomik veriler ve son aylarda ülkede yaşanan kasırgalara işaret etti. 

Ülkede enflasyon seviyesinin Fed'in hedefi olan yüzde 2'lik oranın  2012 yılından beri altında olduğuna dikkati çeken Bullard, şu andaki düşük  enflasyon trendinin büyük ihtimalle bu sene yön değiştirmeyeceğini söyledi. 

Bullard, mevcut makro ekonomik veriler göz önüne alındığında Fed'in  daha fazla faiz artırmasına gerek olmadığını ifade etti.

 Aralık 2015'ten bu yana toplam 4 faiz artışı yapan Fed, bu yılın son  toplantısını 12-13 Aralık'ta gerçekleştirecek.

Yorumlar