GÜNDEM
06 Tem 2021 12:10 Son Güncelleme: 06 Tem 2021 13:08

Fahrettin Koca, en az vaka görülen illeri paylaştı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Delta plus varyantının biri İstanbul 3 ilde görüldüğünü açıkladı. Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka haritasını paylaştı. Koca, ''Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun'' ifadelerini kullandı.

Haberi Dinle

 1 Temmuz itibariyle 'normalleşme' takviminin başlamasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 Haziran- 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı.

100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka haritasını paylaşan Koca, ''İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun'' ifadelerini paylaştı.

İşte Koca'nın paylaştığı 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka haritası:

EN AZ VAKA GÖRÜLEN İLLER

Son bir haftada; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın en az Covid-19 vakası görülen iller oldu.

Sağlık Bakanı Koca, dünkü kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koca, ''Kurban Bayramı’nda ekstra bir tedbir uygulanmayacak. Delta plus 3 ilde 3 kişide görüldü. Bu kişiler aşılı değil. birbiriyle temaslı kişiler değil. Delta varyantı sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu.Yakında kritik görev almış olan kişiler de belediye başkanları dahil olmak üzere üçüncü dozu açmış olacağız'' ifadelerini kullandı.

EN ÇOK VAKA SAYISI AZALAN İLLER

Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun.

TÜRKİYE'NİN AŞI TEDARİĞİ 

Çin'den gelen Sinovac aşılarında yaşanan tedarik sorununun ardından Sağlık Bakanlığı, Pfizer/BioNTech'le yeni alım anlaşması yaptı. 

Pfizer ve BioNTech'ten yapılan açıklamada, daha önce yapılan anlaşmayla kararlaştırılan 30 milyon dozun üzerine Türkiye’ye 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz ilave aşı tedarik edileceği belirtildi.

Açıklamada, toplamda 120 milyon doz aşının, 2021’de dağıtılmasının beklendiği kaydedildi.

Yorumlar