21 Kas 2023 10:00 Son Güncelleme: 21 Kas 2023 12:09

Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri "Prizren"

İstiklal Gazetesi Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri Prizren'i yerinde inceledi. Türk kültürünün yaşatıldığı Prizen'de müzik, edebiyat, sanat, tiyatro gibi Balkan Türkleri'ni temsil eden değerli unsurların yer verildiği, Prizen gençlerini bir araya toplayan Tüm Gençler El Ele Derneği'nin başkanı Edin Kude Prizen hakkındaki görüşlerini İstiklal Gazetesi'ne anlattı.

Haberi Dinle

İstiklal Gazetesi Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri olan Prizren'i yerinde gezerek inceledi. Her sokağında her köşesinde buram buram Osmanlı tarihi yatan Prizren şehri Türkçesiyle, Türkleriyle, Arnavutlarıyla, Boşnaklarıyla, Sırplarıyla Kosova'nın özeti olup, bütün milletlerin, bütün dillerin, bütün dinlerin buluştuğu en değerli noktalardan biridir. 

Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri "Prizren" - Resim : 1

Prizren'in sembollerinden biri olan ve tamamlanması 1615 yılını bulan Sinan Paşa Camii Prizen Türk halkına, Arnavut halkına ve diğer bütün Müslüman toplumlara dini ibadetini gerçekleştirmesi için çok önemli bir merkez olarak hizmet verir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından restorasyonu tamamlanmış ve turistler için de ziyaret etmeye değer bir hal almıştır.

------

Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri "Prizren" - Resim : 2

Kosova Prizren'de çok değerli anıları, çok değerli objeleri olan, her santimetrede, her köşede farklı bir Osmanlı eseri, farklı bir Türk kültürü, farklı bir Türk dokusuna yer veren, Türk kültürünün yaşatıldığı müzik, edebiyat, sanat, tiyatro gibi Balkan Türkleri'ni temsil eden değerli unsurların yer verildiği, Prizen gençlerini bir araya toplayan Tüm Gençler El Ele Derneği'nin başkanı Edin Kude Prizen hakkındaki görüşlerini İstiklal Gazetesi Muhabiri Yusuf Emin'e anlattı.

- Öncelikle teşekkür ederim bu röportajı bizimle yaptığınız için, bizi tercih ettiğiniz için. Biz Tüm Gençler El Ele Derneği olarak 2019'da resmi bir şekilde kurulduk. 2019 yılından bu yana çalışmalarımızı, faaliyetlerimizi resmi bir şekilde sürdürmekteyiz. Aslında derneğimizin kuruluş, ilk zemin altyapısı 2015 yılında oldu. 2015 yılından bu yana proje bazlı çalışmalar yürütüyoruz. En büyük amacımız gençleri bir çatı altında toplamak ve onların kendilerini bulabilecekleri kendi yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri alanları sağlamaktır.

Tüm Gençler El Ele Derneği olarak dediğiniz gibi kültür-sanat yoğunluklu çalışmalarımız var. Onun dışında gençlerin yapabileceği her işi yapmaya ve üstlenmeye çalışıyoruz. Son dönemde de biliyorsunuz nüfus sayımları konusunda elimizi taşın altına attık ve üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Nüfus sayımları konusunda sayımızın tam ve yüksek çıkması için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Bunun dışında çalışmalarımız, faaliyetlerimiz Prizen'in çeşitli binalarında oluyor. Kosova'yı da kapsayan çalışmalarımız var. Balkanlara da yakın zamanda açılmayı planlıyoruz.

Peki ne kadar Türk var Prizren'de ?

Prizren'de yaklaşık kayıtlı olarak 4-5 bin Türk vardır. Belki de fazladır aslında çünkü Kosova genelinde 18 bin, 20.000 civarı resmi kayıtlara göre Türk olduğunu düşünürsek Prizren'de 4-5 bin kadar Türk olduğu söyleniyor. Fakat biz bunun en az 20-30.000 olduğunu planlıyoruz. Buna göre hareket ediyoruz sayımlarda. Tabii asimile olan çok fazla Türk aileleri var onlara erişmeye çalışıyoruz ve bu alanda da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Nüfus sayımları dışında Tüm Gençler El Ele Derneği'nde sanatsal olarak ne gibi faaliyetler var ?

Tüm Gençler El Ele Derneği bildiğiniz gibi müzik alanında çok fazla aktif bir dernek. Genç müzisyenlerimizin faaliyetlerini üstleniyoruz ve faaliyetleri yapmaları için zeminler oluşturuyoruz. Genç müzisyenlerimizin yanı sıra tiyatro kolumuz var. Tiyatro kolunda da çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Yıllardır girişimcilik kolumuz, Edebiyat ve yazarlık kolumuz, spor kolumuz bu tarz kollarımız var aslında.

Evlad-ı Fatih han diyarı Kosova’nın Türk şehri "Prizren" - Resim : 3

Türkiye Cumhuriyeti desteği var mı veya Kosova'daki Türk siyasi topluluklarından destek görüyor musunuz?

Türkiye Cumhuriyeti'nin desteği her zaman mevcut. Son dönemlerde Kosova Cumhuriyeti kurumlarının da destekleri mevcut. Kültür Bakanlığı olsun Prizen Belediyesi Kültür Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü olsun projelerimize sübvansiyon destekleri alıyoruz. Siyasetçilerimiz de ellerinden geldiği kadar bizi temsil etmeye çalışıyorlar fakat biz apolitik bir dernek olduğumuz için siyasete çok fazla karışmadan onları da işimize karıştırmadan çalışmalarımızı yürütmeye çalışıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti'nin muhakkak ki desteği vardır. Eskiden proje bazlı destekleri oluyordu aslında biraz daha fazlaydı. Şimdi son dönemlerde tabi ekonomik koşulları da hesaba katacak olursak destek biraz kısıtlanmış olsa da yine de desteğimiz var. Yunus Emre Enstitüsü, TİKA olsun derneklerimize sahip çıkıyor. Büyükelçilik, Başkonsolosluk olsun destek kısıtlı olsa da bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar.

Bize zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz.

İstiklal Gazetesi olarak Kosova'dayız. Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova ve Kosova'nın en değerli Şehri en güzel şehri Prizren'de kültürle, sanatla, Türk tanısıyla, Türk mozaikleri ile sizlere bir şekilde tanıtmaya çalıştık farklı bir haberde tekrar görüşmek arzusuyla, hoşça kalın.

 

Yorumlar