DÜNYA
22 Mayıs 2019 13:53 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:34

Esad rejimi ve destekçileri İdlib'e saldırdı: 4'ü çocuk 12 ölü

Beşar Esad rejimi ve destekçileri Ramazan ayında kan dökmeye devam ediyor. İdlib'de sivil yerleşim yerlerine rejim güçleri ve destekçileri tarafından yapılan bombardımanda 4'ü çocuk 12 sivil hayatını kaybetti

Esad rejimi ve destekçileri İdlib'e saldırdı: 4'ü çocuk 12 ölü
Haberi Dinle

Beşşar Esad rejimi ve destekçileri Ramazan ayında kan dökmeye devam ediyor. İdlib'de sivil yerleşim yerlerine rejim güçleri ve destekçileri tarafından yapılan bombardımanda 4'ü çocuk 12 sivil hayatını kaybetti

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, gece geç saatlerde İdlib ilinin Marratinnuman ve Han Şeyhun ilçeleri, Marrıthırma, el Kassabiyye, Abidin, Hiş, Kirisaa, Kefer Sicne ve Nukeyyir köylerine hava ve kara saldırısı düzenledi.

4'Ü ÇOCUK 12 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, gece geç saatlerde Marratinnuman ilçesi ile Marrıthırma köyüne düzenlenen hava saldırılarında 4'ü çocuk en az 12 sivil hayatını kaybetti, 25'ten fazla sivil yaralandı. 

REJİM GÜÇLERİ VE DESTEKÇİLERİ GÖZÜNÜ İDLİB'E DİKTİ

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. 

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi. 

SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana düzenlenen saldırılarda en az 183 sivilin yaşamını yitirdiğini, 455'ten fazla sivilin yaralandığını belirtiyor. Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek düzenlediği saldırılarda 553 bin 444 sivil yerlerinden edildi.

Esad rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle, yaklaşık 3 hafta önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele geçirmek için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Yorumlar