GÜNDEM
11 Haz 2021 18:05 Son Güncelleme: 11 Haz 2021 18:08

'Emekli Amiraller soruşturması'nda yeni gelişme

'Emekli amiraller soruşturması'nda 99 kişinin ifadesi tamamlandı. Şüphelilerden 5'inin ise sağlık sorunları nedeniyle ifadesi alınamadı. 104 şüpheliden 99'unun emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı.

Haberi Dinle

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, 104 şüpheliden 99'unun emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı.

Şüpheliler, farklı tarihlerde çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Şüphelilerden 5'inin ise sağlık sorunları nedeniyle ifadesi alınamadı.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLECEK

İmzacı amirallerin ev ve işyeri aramalarında ele geçirilen dijital materyalleri ve HTS kayıtlarının incelemesinin devam ettiği bildirildi. Şüphelilerin ifadelerini inceleyen savcılığın, dijital inceleme raporlarının tamamlanmasının ardından soruşturmayı derinleştireceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan'da, bazı emekli amirallerin yayımladığı "Montrö Bildirisi"ne ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu. Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli general de 16 Nisan'da ifadeye çağırılmış, 22 Nisan'da şüphelilerden 6'sı adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Emekli amiral Işık Biren ise hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelememişti. Başsavcılık, son olarak 27 Mayıs'ta da geri kalan şüphelileri ifadeye çağırmıştı.

Kaynak : AA

Yorumlar