GÜNDEM
22 Tem 2021 15:59 Son Güncelleme: 22 Tem 2021 15:59

'Eğitimde fırsat eşitliği' için araştırma komisyonu önergesi

Pandemi nedeniyle geçilen uzaktan eğitimde öğrencilerin bir kısmı teknolojik ekipman eksikliği yaşadı. Bu konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP'li Tutdere, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Ayrıca Tutdere, öğretmen ve öğrencilerin kullandıkları internetin Özel İletişim Vergisi’nden muaf tutulması yönünde kanun teklifi de hazırladı.

Haberi Dinle

Koronavirüs salgınıyla birlikte eğitim de sekteye uğradı. Öğrenciler bir yılı aşkın süredir eğitime uzaktan devam ederken bazı öğrenciler teknolojik ekipman eksikliği nedeniyle eğitimine sağlıklı bir şekilde devam edemedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere de 6 milyon öğrencinin internete erişimleri ve cihazları olmadığı için uzaktan eğitim sistemi EBA’ya erişemediğini belirterek, CHP’li milletvekillerinin imzaları ile eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Tutdere, hazırladığı Meclis Araştırma Komisyonu önergesinde “Eğitimde fırsat eşitliğinin önündeki engellerin tespit edilerek bir an önce ortadan kaldırılması, 18 milyon 241 bin 881 öğrencimizin aynı seviyede ve şartlarda eğitim görmesi ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Önergede şu ifadelere yer verildi:

'EĞİTİMDE YAŞANAN EŞİTSİZLİK DAHA DA DERİNLEŞTİ'

“Türkiye’de bilgisayarı olmayan öğrenci sayısı yüzde 33, en yoksul kesimde bilgisayarı olmayan öğrencilerin sayısı yüzde 64, EBA sisteminden derse katılım oranı yüzde 11, EBA sisteminde dersleri çevrimiçi takip oranı ise yüzde 47’dir.

6 milyon öğrencimiz internet erişimi ya da cihazları olmadığı için EBA sistemine hiç erişememiştir.

Kırsal bölgelerimizde yaşayan 1.5 milyon öğrencimiz yaşadığı bölgelerde internet altyapısı mevcut değil. Öğrencilerimizin uzaktan eğitim için gerekli cihazlara ve internet altyapısına sahip olmaması, eğitimde yaşanan eşitsizliklerin daha da derinleşmesine neden olmuştur.”

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İÇİN 'VERGİ' TEKLİFİ

Tutdere, ayrıca; öğretmen ve öğrencilerin Özel İletişim Vergisi ile Katma Değer Vergisi’nden muaf tutulması amacıyla kanun teklifi de hazırladı. Tutdere, teklifinde; koronavirüs sürecinde öğretmen ve öğrencilerin mağduriyet yaşadıklarının altını çizerek, örgün eğitim kurumlarında bulunan öğrencilerin internet hizmet bedellerinin Hazine tarafından karşılanmasını istedi.

Teklifin gerekçesi şöyle:

“Öğrencilerin ve öğretmenlerin kullandıkları kablolu, kablosuz, mobil internetlkaerinin Özel İletişim Vergisi’nden muaf tutulması; örgün eğitim kurumlarında bulunan öğrenciler ve öğretmenler tarafından kullanılan her türlü bilgisayar, televizyon ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinin KDV’den muaf tutulması amaçlanmıştır.”

Yorumlar