GÜNDEM
03 Tem 2017 18:33 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:39

Ege Denizi'ndeki Yunan ateşine Dışişleri'nden sert tepki: İzahı yoktur, kınıyoruz

Ege Denizi’nde Türk bayraklı bir kuru yük gemisine, Yunan sahil güvenlik botları tarafından ateş açıldı. Dışişleri Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi.

Haberi Dinle

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a ait sahil güvenlik botlarının Türk gemisine ateş açmasıyla ilgili sert bir açıklama geldi. Açıklamada, Yunan makamlarının insan yaşamını hiçe sayan ölçüsüz hareketini kınıyoruz. Hangi sebeple olursa olsun bunun izahı yoktur" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı M/V ACT adlı kuruyük gemisine Rodos Adası açıklarında seyir halindeyken  Yunan sahil güvenlik botu tarafından ateş açılmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklmada ''İskenderun limanından İzmit limanına hareket halindeki Türk bayraklı M/V ACT adlı kuru yük gemisine Rodos adası açıklarında seyir halindeyken Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından ateş açıldığı öğrenilmiştir. 

İki Türk limanı arasında yük taşıyan ticari ve dolayısıyla silahsız bir gemiye hangi sebeple olursa olsun ateş açılmasının hiçbir şekilde izahı yoktur. Tek tesellimiz hadisede can kaybı veya yaralanma meydana gelmemiş olmasıdır.

Bu menfur olayda Yunan makamlarının en temel hak olan insan yaşamını hiçe sayan ölçüsüz hareketini kuvvetle kınıyor ve benzeri bir olayın bir daha tekrarlanmaması beklentimizi uluslararası kamuoyuyla paylaşmayı gerekli buluyoruz'' ifadeleri yer aldı.

Yorumlar