YAŞAM
19 Tem 2019 14:09 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:36

Düzce'de kayıp 7 kişiden birinin cansız bedeni bulundu

Düzce'de meydana gelen sel felaketinde Esmahanım Köyü'nde kaybolan 7 kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı. Düzce'ye yılda yağan yağışın dörtte biri 12 saatte düştü.

Düzce'de kayıp 7 kişiden birinin cansız bedeni bulundu
Haberi Dinle

Düzce son yılların en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı.  Düzce'yi vuran sel ve heyalan'da Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım Köyü'nden 7 kişi kayboldu. Kaybolanların dördünün çocuk olduğu öğrenildi. DHA, kaybolan 7 kişiden birinin cansız bedeninin denizde görüldüğünü duyurdu. Helikopter ile denizdeki cesedin alınması için çalışma yapılıyor. Gelen son bilgilere göre kentte kayıp 7 kişiden birinin cansız bedebine ulaşıldı. 

Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde metrekaraye 24 saatte 200 kilogramın üzerinde yağış düştü.
 

EŞİ VE ÜÇ ÇOCUĞU KAYBOLAN ERKAN KAPLAN YAŞANANLARI ANLATTI
 
Eşi Nilgün Kaplan ve çocukları Funda, Sanem ve Sinem'i selde kaybeden Erkan Kaplan, açıklama yaptı. Eşi ile selin olduğu sabah konuştuğunu dile getiren Erkan Kaplan, “Eşim ‘Biz iyiyiz, sıkıntı yok' diye konuştu. Sabah 07.30’da telefonla konuştum. ‘Çocuklar uyuyor, ben dışarıya çıkmayacağım’ dedi. 08.00’den sonra ise ulaşamadım” diye konuştu.

Erkan Kaplan’ın komşusu ise aileyi defalarca uyardığını dile getirdi: “Üst eve geçin dedim, geçmediler. Sabaha kadar uyardım. Sel bir anda geldi. Helikopterle bizi aldılar. Kayıp üç çocuk bizim çocuklarımız, akrabalarım.”
 
"YILLIK YAĞIŞIN DÖRTTE BİRİ DÜŞTÜ"

Tarım Bakan Yardımcısı Fatih Metin "Arama kurtarma çalışmaları 150 kişilik ekiple devam ediyor. Şiddetli bir yağış söz konusu oldu. Iğdır ve Karaman'a yıllık düşen miktar 12 saatte düştü. Düzce'ye yılda yağan yağışın dörtte biri yağmur 12 saatte düşmüş durumda.. AFAD hemen olaya el koydu. İsteğimiz en kısa zamanda 7 kaybın bulunması. Ciddi derecede bir moloz yığını söz konusu. Esmahanım deresinin yatağı değişmiş durumda. TARSİM kapsamındaki çiftçilerin ve TARSİM dışındaki çiftçilerin mağduriyetini gidermek için gerekenleri yapacağız. Kapanan 24 köyden 12'si açıldı" dedi. 

 
KAYIP KİŞİLERİN İSİMLERİ

Kayıp kişilerin kimlikleri belli oldu. Esmahanım köyü muhtar azası Nurullah Kap şunları söyledi: "Evlerinde durabileceklerini düşündükleri Töngel ve Kaplan ailelerini sel aynı alanda evin içinden alıyor. 9 kişi sele kapılıyor, iki genç köy merkezinde ağaca çıkıyor ve helikopter yardımıyla buradan alınıyor. Dün akşam üzeri yine helikopterler gelmeye başladı. Helikopterler uygun alana iniş yapıyor, AFAD ekipleri de burada. Kayıplar inşallah sağ salim kurtulur, çalışmalar sürüyor. Şu an 7 kişi kayıp. bunlar, Cengiz (53), Fatma (42), Kaan Töngel (3), Nilgün (38), Funda (8), Senem ve Sinem Kaplan ikiz 7 yaşında. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor" diye konuştu. 7 kayıp kişinin iki aileden olduğunu bildirildi.

Düzce Valiliği, selin ardından yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. 7 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiği belirterek, şu ifadeler kullanıldı: “Düzce il genelinde 17 Temmuz tarihinde başlayan yağışlar nedeniyle Akçakoca, Gölyaka ve Cumayeri ilçeleri ile bağlı köylerde sel, su baskını ve heyelanlar meydana gelmiştir. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan toplam 5 adet helikopter ile Sakarya ve Zonguldak il AFAD ile Jandarma Arama Kurtarma personelleri bölgeye sevk edilmiştir. Hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde, akşam saatlerinde Akçakoca ilçesi Esmahanım köyünden 7 kişinin kayıp olduğu anlaşılmış olup, arama çalışmalarına devam edilmektedir.”
 
219 KİŞİ KURTARILDI

Çalışmalar kapsamında 219 kişinin kurtarıldığı ifade edilerek, “Yaşanan afet nedeniyle acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Başkanlığımızca 500 bin TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde Cumayeri ve Akçakoca ilçelerine bağlı köylerden toplam 219 vatandaşımız mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılarak güvenli alanlara sevk edilmiştir. Cumayeri Akçakoca ve Gölyaka ilçe merkez ve köylerinde toplam 24 yerleşim birimi etkilenmiş ve elektrik kesintileri meydana gelmiştir. Ekiplerce onarım çalışmaları devam etmektedir. Sel ve su baskınlarından etkilenen 135 vatandaşımız için barınma yerleri öğrenci yurdu içerisinde tahsis edilmiş, 50 vatandaşımız yakınlarının yanına yerleştirilmiştir. Türk Kızılay’ı tarafından 1500 kişilik gıda dağıtımı gerçekleştirilmiştir” İfadelerine yer verildi.

Yorumlar