13 Şub 2024 14:40 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 14:47

DSÖ: Komplo teorileri, salgınlarla mücadeleyi sekteye uğratıyor

Genel Direktör Ghebreyesus, üye devletlerin salgınlara karşı tedbir anlaşmasını imzalamadığını söyledi. Ghebreyesus, dünyanın yaşanabilecek salgınlara hazır olmadığını belirtti.

DSÖ: Komplo teorileri, salgınlarla mücadeleyi sekteye uğratıyor
Haberi Dinle

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel salgınlarla istedikleri gibi mücadele edemediklerini söyledi. Ghebreyesus, mücadelenin, "yalanlar ve komplo teorileri" nedeniyle sekteye uğradığını düşünüyor. DSÖ yetkilisi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentinde düzenlenen "2024 Dünya Hükümetler Zirvesi"nde konuştu.

ANLAŞMAYI İMZALAMADILAR: GEREKÇE KOMPLO TEORİLERİ

 Koronavirüs gibi küresel salgınlardan korunmak için DSÖ'ye üye devletlerin Aralık 2021'de Cenevre'de bir araya geldiğini hatırlatan Ghebreyesus, tarafların Cenevre'de olası salgınlara karşı tedbir alması gerektiği konusunda mutabakata vardığını söyledi. Ghebreyesus, ancak üye devletlerin "yalanlar ve komplo teorileri" nedeniyle anlaşmayı imzalamadığını ifade etti.

"DSÖ'YE HERHANGİ BİR DEVLET ÜZERİNDE GÜÇ TANIMAYACAK"

 DSÖ'nün üye devletler üzerinde söz sahibi olacağı yönünde komplo teorileri üretildiğine dikkati çeken Ghebreyesus, yapılacak anlaşmanın DSÖ'ye herhangi bir devlet üzerinde güç tanımayacağını anlattı.

"DÜNYA FARKLI SALGINLARA HAZIR DEĞIL"

 Koronavirüs gibi farklı salgınların yaşanabileceğini belirten Ghebreyesus, dünyanın bu duruma hazırlıklı olmadığını kaydetti. Ghebreyesus, komplo teorilerinin insan hayatını tehdit ettiği uyarısında bulundu.

 

 

Yorumlar