KÜLTÜR - SANAT
26 Haz 2022 13:12 Son Güncelleme: 26 Haz 2022 13:19

Diyarbakır'da Ahmed Arif büstüne saldırı! Şiiri parçaladılar!

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki park içinde bulunan Ahmed Arif'in büstü saldırıya uğradı. Büstte yer alan dijital baskı şiire zarar verildi. Büst, 2 yıl önce de saldırıya uğramıştı.

Diyarbakır'da Ahmed Arif büstüne saldırı! Şiiri parçaladılar!
Haberi Dinle

Şair ve yazar Ahmed Arif'in Sur ilçesinde Çiftkapı ile Tekkapı arasındaki parktaki büstünde yazılı şiirinin dijital baskısına, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi.

Zarar verilen dijital baskıda şairin "Diyarbekir Kalesinden Notlar" isimli şiiri yer alıyordu.

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, kentin bilim, sanat ve edebiyat alanında çok önemli değerler yetiştirdiğini ve bunlardan birinin de Ahmed Arif olduğunu belirterek konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

"TURİZM ZABITASI KURULMALI"

Aksu, "Yaşadıkları dönemde zaten sahip çıkmamışız. Heykel zaten benzemiyor, bunu yapan yanlış yapmış, bunu yırtan da yanlış yapmış. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesini istiyoruz. Bizim bu tür değerlerimizi veya surlarımızı korumak için turizm zabıtasının kurulması gerekiyor. Bu büste bu yazı bu şekilde yazılmaz. Değerlerimize sahip çıkalım" dedi.

Ahmed Arif”in büstü, 5 yıl önce de 2 kişi tarafından tahrip edilmiş, büst Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak tekrar yerine konulmuştu.

 

Yorumlar