GÜNDEM
24 Nis 2017 17:35 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:44

Dink'in katilleri

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında hazırlanan üçüncü iddianamede FETÖ elebaşısı Gülen ile eski savcı Zekariya Öz’ün de aralarında olduğu 40 sanık için "kasten öldürmeye iştirak''ten müebbet istendi.

Haberi Dinle

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında hazırlanan üçüncü iddianamede FETÖ elebaşısı Gülen ile eski savcı Zekariya Öz’ün de aralarında olduğu 40 sanık için "kasten öldürmeye iştirak''ten müebbet istendi.

51 SANIKLI İDDİANAME

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında, 51 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Şüpheliler arasında  FETÖ elebaşısı Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile meslekten ihraç edilen Tuğg. Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ile istihbaratçı Yüzbaşı Muharrem Demirkale de var.

Hrant Dink'in, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu,  Şişli'deki Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını  kaybetmesine ilişkin açılan dava haricinde, cinayetin FETÖ ile bağlantısını  ortaya çıkaran en kapsamlı soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan  122 sayfalık üçüncü iddianamede aralarında FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi yüzbaşı Muharrem Demirkale'nin de aralarında bulunduğu 51 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Şüpheliler eski savcı Zekeriya Öz ve gazeteciler Adem Yavuz Arslan,  Faruk Mercan, Ekrem Dumanlı ile eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz ve diğer  jandarma görevlilerinin de bulunduğu 40 şüphelinin, "cebir ve şiddet kullanarak,  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya  bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen  uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve  "kasten öldürme suçuna iştirak" suçundan da müebbet hapis cezasına çarptırılması  istenen iddianamede, bu şüphelilerin ayrıca "silahlı terör örgütüne üye olma"  suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü.

Yorumlar