13 Şub 2024 10:32 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 10:34

Devlet Başkanı Milei: Devletin bir suç örgütü olduğunu düşünüyorum

Arjantin'in aşırı sağcı devlet başkanı Javier Milei dikkat çeken açıklamalarla gündeme gelmeye devam ediyor. İtalya ve Vatikan'da resmi temaslarda bulunan Milei, katıldığı bir televizyon programında devlet yapılanmasını "düşman" olarak gördüğünü ve "suç örgütü" olarak düşündüğünü söyledi. Milei, siyasetçileri de toplumun "en kötüleri" olarak ifade etti.

Devlet Başkanı Milei: Devletin bir suç örgütü olduğunu düşünüyorum
Haberi Dinle

Kasım ayında devlet başkanı seçilen aşırı sağcı Javier Milei, İtalya ve Vatikan'da gerçekleştirdiği resmi temasların ardından özel İtalyan kanalı Mediaset'te Retequattro programına katıldı. 

'DEVLETİN BİR SUÇ ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM' 

Felsefi olarak bir anarko-kapitalist olduğunu ve bu nedenle devlete karşı derin bir nefret duyduğunu söyleyen Milei, "Devletin düşman olduğunu, bir suç örgütü olduğunu düşünüyorum. Devletin yöntemi hırsızlıktır. Ne zaman bir şey almaya gitseniz vergilerle sizden çalıyor, bu nedenle devlet her gün sizden çalıyor." dedi. 

'SİYASETÇİLER TOPLUMUN EN KÖTÜLERİ'

Ultra liberal görüşleriyle dikkati çeken aşırı sağ siyasetçi Javier Milei, komünizmi de "ruh hastalığı" olarak tanımlarken, komünizme dönmek isteyen çok sayıda sosyalist bulunduğunu ve onların "korkak komünistler" olduğunu söyeldi. 

Arjantin'de Kasım 2023'te devlet başkanlığına seçilen Milei, seçim döneminde hakaretler ettiği Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un, bütün Arjantin için en önemli kişi olduğunu son dönemde fark ettiğini dile getirdi. 

NE OLMUŞTU? 

Milei, daha önce "Komünizmi destekleyen deli", "Tanrı'nın evinde kötülüğün temsilcisi" ve "Embesil" şeklinde ifadelerle hakaret ettiği Papa'dan, görevine seçildikten sonra özür dileyerek, Katoliklerin ruhani liderini Arjantin'e davet etmişti. 

Yorumlar