SİYASET
22 Oca 2021 19:30 Son Güncelleme: 22 Oca 2021 19:45

DEVA partisi Lideri Babacan: Erdoğan 2018 seçimini aslında kaybetti

Türkiye gündemine oturan pek çok tartışmalı konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "Türkiye'de aslında 2018'den bu yana çok açık bir gerçek var. Bu gerçekte de dillendirilmiyor. 2018 seçimlerinde Sayın Erdoğan seçim kaybetmiştir." dedi.

Haberi Dinle

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan KARAR TV'de Taha Akyol ile Elif Çakır'ın sorularını cevapladı. Babacan, Türkiye gündemine oturan pek çok tartışmalı konu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böyle bir ortamda erken seçime gitmeyeceğini belirten Babacan, bir de uyarı da bulundu, "Yoksulluk ile din özgürlüğü aynı kefeye konursa... Vatandaşımız yoksulluğu tercih edebilir. Buna çok dikkat etmek gerekiyor" dedi. 

"2018 SEÇİMLERİ ZAFER DEĞİL YENİLGİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018'de yenildiğini ve bunu konuşulmadığını belirten Babacan "Türkiye'de aslında 2018'den bu yana çok açık bir gerçek var. Bu gerçekte de dillendirilmiyor. 2018 seçimlerinde Sayın Erdoğan, seçim kaybetmiştir. AK Parti seçimi kaybetmiştir, ancak bir başka siyasi partinin desteği ile Cumhurbaşkanı seçilebilmiştir. 50 artı bir, bir başka siyasi partinin seçmenlerinin açıkça desteği ile olmuştur. Yine Meclis'teki iktidar çoğunluğu AK Parti'nin ancak MHP desteği ile sağlanabilmiştir. 2018 seçimleri aslında AK Parti açısından, Sayın Erdoğan açısından bir yenilgidir. Zafer değildir. Çünkü o güne kadar hep tek başına iktidar olabilen, bir parti ve kişi ilk defa ortaklara mecbur kalmıştır. 

"AŞIK OLDUKLARI İSTANBUL'U KAYBETTİLER"

Geldik, ertesi yılki yerel seçimlere. İstanbul'da, Ankara'da ne oldu? Cumhurbaşkanı'nın kendisi, otobüs üzerinde ilçe ilçe dolaştı. Bir tarafta bir belediye başkanı adayı, öbür tarafta bir Cumhurbaşkanı vardı. Ne oldu? Yenildi. Bunlar hiç konuşulmuyor. İstanbul'u, Ankara'yı kaybettiler. İşte İstanbul, aşık oldukları şehirdi. İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır, İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeden diyen başkası mıydı? Antalya, Mersin bunlar büyükşehirler. Şimdi burada çok ciddi bir yenilgi var. Ve bu yenilginin arkasından Türkiye'nin sorunları çözemeyen bir yönetim var şu an."

"SAYIN ERDOĞAN'A KABUL ETTİREMEDİK"

Taha Akyol'un imar rantı ile ilgili sorusuna cevap veren Babacan, şunları kaydetti: "Gidişattan açıkçası korkuyorduk, bugün bahsettiğimiz o lüks inşaatlar var ya. Bizim o dönemde 'Bunları yapmayın, yanlış yere gidiyor' diye uyardığımız binalar, onlar şimdi boş duruyor. Dünyanın parası döküldü. Niye engellemedik? Güzel bir soru. Öncelikle imar rantları ve inşaat ile sanayi arasındaki dengeyi yeniden kurma ile ilgili mevzuat hazırladık. 25 kişilik ekip oluşturduk, defalarca toplandık. Mevzuatın tamamını hazırladık, yeni kalemler oluşturduk. Parsel bazındaki imar değişikliği yasaklayan hükümler koyduk. Yasa metni, satır satır hepsi hazırdı. Ve bunu maalesef Sayın Erdoğan'a kabul ettiremedik.

"SİYASETİN FİNASMANI İMAR RANTI"

Çünkü bu işlerle uğraşan Bakan arkadaşlarımızdan, o dönemde itirazlar geldi. Çünkü bu işin, muhatapları var. Bu rant paylaşılıyor. Bu rant sadece iş camiasında paylaşılmıyor, yerel yönetimde, merkezi yönetimde, her yerlerde bu rant paylaşılıyor. Aynı zamanda imar rantı, siyasetin önemli bir kaynağı. Siyasetin finansmanı imar rantı. Dolayısıyla o kadar çok farklı kesimlerden, bu rantı paylaşanlar vardı ki... Onlar bu sefer karşı cephe olarak karşımıza çıktılar. Bu birincisi.

Eğer o gün Sayın Erdoğan, bizim hazırlığımıza 'Yapılsın, tamam' deseydi... Meclis'ten geçirir ve yapardık. Meclis'e bir yasa tasarısının gitmesi için Başbakan'ın imzası gerekiyordu. Niye yapmadınız diye soruyorsunuz ama bu yasal düzenleme gerektiriyordu."

İKTİDARA REFORM ÇAĞRISI

Reformlar ile ilgili iktidara çağrı yapan Babacan, ilk önerisini de dillendirdi.

Babacan şunları söyledi: "Hukuk reformunda, ekonomi reformunda bahsediyorlar şu anda, yakında açıklayacağız diyorlar. Mesela gerçekten samimiyseler, yapılacak ilk iş... İhale mevzuatını hemen Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirsinler. Şu an 28 ülke ortak bir kamu alım mevzuatı uyguluyor ve bu ülkelerin hemen hemen tamamı Türkiye'den daha ileri olan ve daha çok kamu yatırımı yapan ülkeler. Milyonlarca dolar yatırım yapıyorlar, bunların uyguladığı ortak bir mevzuat var.

"HAZIR BİR SİSTEM VAR, UYGULAYIN"

Bu iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bu mevzuatı aynen alalım ve Türkiye'ye taşıyalım. Defalarca, 28 ülke tecrübe etmişler. Yıllardır bu mevzuatı uyguluyorlar, 28 ülkede denenmiş. Eğer hukuk ve ekonomi reformu diyorsak, buradan başlasınlar hemen. Bugünkü hükümete çağrı yapıyorum. Niye denenmiş, hazır bir sistemi Türkiye'de uygulamıyorlar?"

"BİR İTTİFAKIN PARÇASI OLMAK İSTEMEYİZ"

DEVA Partisi'nin hedefinin iktidara gelmek olduğunu vurgulayan Babacan, Türkiye'de parlamenter sistem üzerinden yürütülen ittifak çabaları için de şunları söyledi:

"Vizyon belgemizi ikili olarak görüşmeyi düşünüyoruz. Diğer siyasi partilerle. DEVA Partisi, artı başka bir parti. Kamuoyuna açıklamadan önce, birbirimizi anlamak gerekiyor. Parlamenter sistem derken akıllarında ne var? Bizim bu belgemiz çoktan hazır ama metot olarak, bu yanlış bir başlangıç noktası olur. Sistem değişikliğini mutabakat arayışı ile yapmamız lazım. Dolayısıyla bu konuda kafan yoran, çalışan tarafları dinleyerek, çalışmalarımızı mukayese ederek bir mutabakat zemini oluşabilir. Aksi halde reklamı yaparız, sonuç çıkmaz.

Mutabakat zor olabilir ama arayışının kendisi çok kıymetli. Ama bunu yaparken 3-5'li partilerin bir masaya oturarak yapmamız çok doğru olmayabilir. Çünkü bu aşamada herhangi bir birlikteliği ya da ittifakın bir parçası olarak görünmek istemeyiz. Daha yeni bir siyasi partiyiz. Özgün kimliğimizi inşa etme aşamasındayız. Dolayısıyla ikili bazda her türlü diyaloga, çalışmaya açığız."

ERKEN SEÇİM TAHMİNİ

Erken seçim hakkında konuşan Babacan "Kanaatim Sayın Erdoğan, mecbur kalmadıkça böyle bir tabloda seçime gitmez herhalde. Çok rasyonel gelmiyor bana ancak mecbur kalması lazım. Şu an görev süresinin ortasında, 2,5 yıllık bir süre var.

Niye elindeki riske atsın ki? Hele, hele böyle bir tabloda. İktidar partilerinin zemin ve sürekli oy kaybettiği bir tablo. Üstelik iktidar ortakları arasındaki ilişki de çok öyle sağlam bir yapıda değil. Onu görüyoruz, farklı duruşlar var. Şartlar zorlayabilir, birincisi küçük ortağın desteğini çekmesi. İkinci ekonomi, önemli olabilir" dedi.

"BİRAZ KADINA, TERCİHLERİNE SAYGI..."

Taha Akyol'un "Muhafazakar kesim, herhangi bir iktidar değişikliğinde kazanımlarını kaybeder mi?" sorusuna Babacan, şu cevabı verdi:

"Nasıl bir iktidar değişikliği olacağına bağlı. Bizim iş başında olduğumuz bir iktidar asla. Daha fazla olur ama daha geriye gidilmez. Başka bir iktidar değişikliğinde bilemeyiz. Çünkü içten içe o konunun tarafları orada duruyor. Ki bizim kongremizden sonra başörtüsü gündeme geldi. O süreçte enteresan tartışmalar yaşadık. Kılıçdaroğlu'nun reddetmesi bir şey ifade etmiyor ki, öyle bir düşüncenin hala orada duruyor. O ifadeyi kullanan kişi, düşüncesinden dolayı çok desteklendiği söyledi mesela. Hemen arkasından Cumhurbaşkanı başörtülü bir kadın için vitrin mankeni ifadesini kullandı. Böyle bir şey olabilir mi bir ülkede? Biraz kadına saygı, kadının tercihlerine saygı? Demek ki Türkiye hala bu konularda olgunlaşmamış, problemler hala tam aşılmamış.

YOKSULLUK MU DİN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜ?

Vatandaşlarımıza bu güvenceyi vermemiz şart. Vatandaşlarımıza, inanç ve ibadet hürriyetinin aynen korunacağını hatta daha fazla alanın açılacağının güvencesini vermemiz şart. Aksi halde yoksulluk ile din özgürlüğü terazinin kefesine koyduğumuzda, vatandaşlarımız yoksulluğu tercih edebilir. Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Yine bu dış güvenlik meseleleri. Dış güvenlikte öyle bir iklim oluşturulabilir ki, bugünkü hükümet 'Vatan elden gidiyor, biraz açlığa, fakirliğe razı olun' diyebilir. 90'lı yıllar gibi değil, ekonomi her şey değil. Dolayısıyla çok dikkat etmek gerekiyor."

"İKİ KÖTÜDEN BİRİ TERCİH EDİN DİYORALAR"

Babacan şöyle devam etti: "Şu an hükümet, iki kötüyü gösterip birini tercih etmeye zorluyor. Dikkat edin, hep korkutuyor. 'Ben gidersem daha kötüsü olur' diyor. 'Beni destekle daha iyisini yapayım' demiyor ki... Şu an Cumhurbaşkanı'nın söylemlerine ve yaptıklarına bakın. İktidar ortağına bakın, sürekli korkutma var. Sürekli yıldırma var. Daha kötüsü ile korkutup destek alma var. Daha iyisinin sözünü veremiyorlar. Daha iyisinin sözüne de kimse inanmıyor ki zaten. Kötü olmayacak, vatandaşlarımız o konuda rahat olsunlar. Türkiye, her alanda yükselebilir. "

BABACAN'DAN KAFTANCIOĞLU YORUMU

Canan Kaftancıoğlu ile ilgili mahkeme kararını da değerlendiren Babacan "Bunların hepsi beyhude. Aslında bu tür yöntemlerin nasıl geri teptiğini... Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisi de bilir. Parti kapatmaları meselesi. Kendisi parti kapatmanın ne kadar yanlış olduğu, onlarca kere ifade etmiştir. Bunların hepsi muhalefete destektir, başka hiçbir şey değildir. Bunlar muhalefeti yıldırmaz, sadece destek anlamına gelir. Bunu da en iyi bilmesi gereken Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisidir" diye konuştu.

 

Yorumlar