GÜNDEM
23 Haz 2022 15:56 Son Güncelleme: 23 Haz 2022 16:07

DBP'li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasında gelişme: Hazırlık komisyonu kurulacak

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekeyi görüşmek üzere toplanmıştı. Komisyon, konuyla ilgili hazırlık komisyonu kurulması kararını verdi.

Haberi Dinle

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplanan Karma Komisyon, DBP'li Salihe Aydeniz hakkındaki 5 yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkında Cumhurbaşkanlığı fezlekesini inceledi.

"SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ OLARAK GÖRÜLEMEZ"

Beyazıt, yasama dokunulmazlığının amacının milletvekillerini keyfi ve asılsız ceza, soruşturma ve kovuşturmalar ile tutuklamalardan korumak olduğunu söyledi. Yasama dokunulmazlığının, milletvekilliği görevinin önemi, ciddiyeti ve itibarının bir göstergesi olduğunu dile getiren Beyazıt, "Milletvekillerine tanınan dokunulmazlık, milletvekillerinin şahıslarına tanınmış bir suç işleme özgürlüğü olarak görülemez" dedi.

Beyazıt, TBMM'nin, kurulduğu günden bugüne toplumda saygınlığını güçlendirerek devam ettirdiğini, milletvekillerinin de TBMM'nin saygınlığına zarar verme ihtimali bulunan tavır, tutum ve davranışlardan kaçınmak için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiğini belirtti.

Yasama organının saygınlığını korumanın, öncelikle milletin temsilcileri olarak milletvekillerine düşen önemli ve hassas bir görev olduğunu vurgulayan Beyazıt, "Milletvekilleri toplum nezdinde kabul görmeyecek, milletvekilliğinin saygınlığını zedeleme ihtimali olan her tavır ve davranıştan azami seviyede uzak durmalı ve bu tür durumların oluşmasına engel olmalı" ifadesini kullandı.

"BU İDDİALARIN KOMİSYON TARAFINDAN İNCELENMESİ ÖNEMLİ"

DBP'li Aydeniz'in, Karma Komisyonda hakkında en fazla dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekili olduğunu bildiren Beyazıt, "Gündemimize aldığımız dosyalar Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in tekrar mahiyeti gösteren ve kamuoyunda infiale sebep olan, kamu görevlilerine görevlerini yaptırmamak için direnme ile fiziki ve sözlü şiddette bulunma iddialarını içeren dosyalar" bilgisini paylaştı.

KOMİSYONUN GÖREVİ

Yasama organın saygınlığına zarar verebilecek mahiyetteki bu iddiaların komisyon tarafından incelenmesinin, parlamentonun ve milletvekillerinin itibarının korunabilmesi açısından da önemli olduğuna işaret eden Beyazıt, şunları kaydetti:

"Dosyalarda yer alan suçlamalar iddia niteliğinde olup komisyonumuzun görevi de ilgili milletvekilinin suçlu olup olmadığının değerlendirilmesi ve yargılanması değildir. Komisyonumuzun ve kuracağımız hazırlık komisyonunun görevi dosyaları incelemek ve gerekli görülürse yargılamanın önünü açmak ya da kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar vermek olacaktır. Bu konudaki nihai karar merci ise TBMM Genel Kuruludur."

HAZIRLIK KOMİSYONU KARARI

TBMM Anayasa -Adalet Karma Komisyonu, DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili hazırlık komisyonu kurulması kararını verdi.

 

Yorumlar