07 Mayıs 2019 21:21 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:54

Davutoğlu: YSK'nın iptal kararı millet iradesinin zedelenmesine yol açmıştır

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline yönelik kararına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yap Ahmet Davutoğlu "YSK'nın iptal kararı millet iradesinin zedelenmesine yol açmıştır" dedi.

Davutoğlu: YSK'nın iptal kararı millet iradesinin zedelenmesine yol açmıştır
Haberi Dinle

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline yönelik kararına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Davutoğlu, "31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu, "Kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır" derken YSK kararının evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırdığını belirtti. 

YSK’NIN İPTAL KARARI BU TEMEL DEĞERLERİMİZİN ZEDELENMESİNE YOL AÇMIŞTIR

Davutoğlu'nun açıklamaları şu şekilde: "Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur. 

"Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır. 

"Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir. 

"Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir. Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır."

Yorumlar