28 °c

Danimarka Başbakanı 14 yıl sonra özür diledi!

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen 2005 yılında yaşanan ve ülkeyi sarsan cinsel istismar skandalı ile ilgili 14 yıl aradan sonra özür diledi.

Danimarka Başbakanı 14 yıl sonra özür diledi!
14/08/2019 18:58 - Güncelleme : 14/08/2019 19:00

Danimarka'yı sarsan ve 2005 yılında ortaya çıkan cinsel istismar ve şiddet skandalında resmi özür 14 yıl gecikmeyle geldi.
Mağdurların bir kısmını resmi başbakanlık konutunda ağırlayan Mette Frederiksen, "Her birinizin gözlerinin içine bakarak özür diliyorum. Suçu üstlenemem ama sorumluluğunun yükünü alıyorum" ifadelerini kullandı.

Katılımcıların birçoğunun Frederiksen'ın açıklamalarını gözyaşlarıyla dinlediği görüldü.

İstismara uğrayanlardan biri olan ve şu anda 68 yaşında bulunan Arne Roel Jorgensen, "Bu çok şey ifade ediyor. Tek istediğimiz bu konuda iç rahatlığına ulaşabilmekti" yorumunu yaptı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Jorgensen, birçok kişinin hayatının çocukken yurtlarda uğradıkları istismar nedeniyle mahvolduğunu söyledi, "Birçoğumuz başarısız evlilikler yaptık ve toplumla sağlıklı ilişkiler kuramadık. 68 yaşındayım ve yaşadıklarımın etkilerini hâlâ taşıyorum" dedi.

BELGESELLE ORTAYA ÇIKTI

Danimarka'da, 1945-1976 yılları arasındaki 30 yıllık süreçte yaşanan skandal 2005 yılında bir belgesel vasıtasıyla ortaya çıkmıştı.

Buna göre yeterince iyi şartlarda bakılmadıkları gerekçesiyle ailelerinden alınarak ülke genelindeki yetiştirme yurtlarına verilen yüzlerce çocuk cinsel istismara, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmıştı.

Belgeselde, ülkenin kuzeydoğusundaki Godhavn Erkek Yurdu'nda kalmış olanlar, uğradıkları taciz ve kötü muameleyi anlatıyordu. Ayrıca bir psikiyatristin, çocuklar üzerinde bazı uyuşturucu ilaçları denediğinin de kanıtlarına da yer alıyordu.
Skandalın mağduru olan kişiler yıllardır devletten resmi bir özür bekliyordu.

SORUŞTURMA AÇILDI YARGILANAN YOK

Olaya ilişkin soruşturma ancak 2010 yılında başladı ancak henüz yargılanan olmadı.

Önceki hükümetler skandalın geçmişte kaldığını belirterek dava açma gereği olmadığını savundu. Mağdurlar da maruz kaldıkları istismardan ötürü bir tazminat talebinde bulunmadı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.