17 °c

Kanser dalga dalga yayılıyor! İşte korunmanın yolları

Prof.Dr. Erkan Topuz, son yıllarda dalga dalga yayılan kanserden kendinizi korumanın çocuklukta başladığına dikkat çekerek aileleri uyarıyor. Son yılların en çok görülen hastalığı olan kanser hakkında Prof.

Kanser dalga dalga yayılıyor! İşte korunmanın yolları
18/07/2018 17:09 - Güncelleme : 05/04/2019 14:47

Son yılların en çok görülen hastalığı olan kanser hakkında Prof.Dr. Erkan Topuz, kanserle mücadelenin çocukluktan başladığına dikkat çekerek, "Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. 

Erkan Topuz, bulaşık deterjanlarından, halıların temizliğine kadar çok önemli ayrıntılardan bahsetti. "Benim mücadelem bu yaştan sonra halkımızı kanserden korumaktır. Kanser tedavisi sonra geliyor. Bir korunma bin tedaviden evladır. Bunları ilk defa duyuyorsunuz ama gerçek bunlar. Ben bunları kendimi bu işe adadığım için anlatıyorum. Bu anlattıklarımı Türkiye ilk defa duyuyor. Belki dünyada da çok az duyan vardır" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmak için şu önerilerde bulunuyor:

1 .Her akşam duş alın, üstünüzü tamamen değiştirin.( Çevre kirliliğini eve taşıma )

2 .Haftada en az bir kere balık Dip balıkları olmamalı. Somon veya yüzey balığı, Akdeniz, Ege balığı olmalı. Marmara'nın dip balıklarını lütfen tüketmeyiniz.

3 .Evde en az halı kullanın. Temiz tutun( sirkeli su ile silin ).

4 .Bulaşığı en az deterjan ile ve eldivenle kullanarak temizleyin

5 .Çamaşırda her türlü deterjandan kaçınız. Devamlı olarak zeytinyağ ve defne sabununu seçiniz. Ellerinizi, vücudunuzu hakiki zeytinyağ, defne veya fıstık yağından yapılan hakiki sabunlar da seçilebilir. Bunları örnek olarak söylüyorum. Deterjandan kaçınıyoruz ve iyi duruluyoruz.

6 .Beyaz olan her türlü iç çamaşırınızı muhakkak yeni aldığınızda en az 2 kere kaynatınız. Çünkü bunlar beyazlatılmak için kanserojen maddelerle yıkanıyor.

7 .Oda spreyleri doğrudan doğruya petrol menşeli. Zehiri soluyorsunuz.
Akciğerinize geçiyor ve dolaylı olarak bağışıklık sisteminizi bozuyor.

8 .Sebzeleri meyveleri mevsiminde tüketin

Yemekleri taze tüketin
Mümkünse ısıtmayın

Isıtacaksanız bir kere ısıtın Çünkü bir dahaki sefere değeri ölür.
DNA'yı bozar. DNA kırılması da kanserojene yol açar.

9 .Radyasyon kronik olarak kansere en çok yaklaştiran faktörlerden biridir. Televizyondan, cep telefonundan ve radyasyon yayan (özellikle tüplü ) cihazlardan uzak duralım ve az kullanalım.

10 .Kanola yağı kızartma için en uygun yağdır. Onun dışında birinci seçeneğimiz zeytinyağdır. Memleketimizin iftihar edebileceği yağdır. Fındıkyağı da tercih edilebilir.

11 .Çocuklarımız fastfood türü yiyecekleri 15 günde bir yiyebilirler. Ama haftada 3 kez yedikleri takdirde beyin tümörlerinde, lenfomalarda ve lösemilerde 3 kat artış gözükecektir.

12 . Çocuklara meyve ve yoğurdu bol yedirelim. Ancak yoğurdu prebiyotik ve ev yoğurdu olarak kullanalım. Yoğurdunuzu evde yapın. Peynir ve çökelek fazla miktarda yiyin. Keçi peyniri çok faydalıdır.

13 . Çocuklarımızı beyaz un, beyaz şeker ve tuzdan koruyalım. Bisküvi, gofret, çikolata, cips türü şeylerden uzak tutun, bu ve benzeri şeylerin beslenmeye hiçbir katkısı yoktur.

14 . Konya'ya akan kanalizasyonlar ve kirletici sularla, Türkiye'nin en büyük tuzunu karşılayan Tuz Gölü'müz maalesef torbaların içinde çok iyi steril edilmedikleri takdirde bize kanseri ufak ufak taşıyorlar. Bu nedenle kaya tuzunu tercih edin
Çünkü tuz da kanserojendir.

15 . Amerika'daki çocukların tombul olmasının sebebi her şeye şeker katmalarıdır. Ucuz beslenmeleridir.

16 . En faydalı gıdalardan birisi ceviz, fındık ve bademdir.
Ayçiçeğini açık alın. İşlemden geçmemiş olarak kavurup yiyin
Fındık, ceviz gibi yiyecekleri kabuklu alın, kırdıktan sonra hemen tüketin
İç şekilde satılanların içine böceklenmesin diye ilaç sıkılmaktadır
Bunlardan birini günde bir avuç muhakkak tüketin

17 . Elma dünyanın en faydalı gıdalarından birisidir.

18 . Plastik, bakır, alüminyum kap kullanmayın. Porselen, cam ve çelik kullanın. Meyveleri de bu tür kaplarda yıkayın. Bunların içine litresine göre 9-10 çorba kaşığı elma sirkesi atın. Aşağı yukarı yarım saat bekletin. Sonra tekrar yıkamayın. Tekrar mikrop alır.

19 Meyveyi kabuğuyla tüketin eğer sterilse.

20.Lahana, marul gibi yiyeceklerin ilk dört kabuğunu çöpe atın. İstediğiniz kadar yıkayın bunların üzerindeki pestisitleri temizleyemezsiniz

21 .3 ayda bir suyunuzu değiştirin. Çok muhteşem kaynak sularımız var
Satın aldığımız sularda az miktarda da olsa kanserojen dozlar karışabilir. Bunlar kontrollü sular ama 3 ayda bir değiştirmek gerekiyor.

22 . Plastik her şey zehir. Ben ona girmiyorum bu lafı söylersem yer yerinden oynar. Bu plastikler ev yapımına girdiler. Doğrudan doğruya inşaat malzemesi kullanıyorlar. Çok bilinçli olun, çok iyi markalar kullanın. Bunları söylemem demek Türk ekonomisiyle oynamam demek. Ben insanlara kendimi adadım, onun için kimseden korkmuyorum açık açık söylüyorum.

23 . Meyva suyu yerine meyvayı posasıyla tüketin. Biz kanserli hastalara suyunu veriyoruz. Meyve suyuna geçmeyen çok madde posada kalıyor. Bu şekilde kolon ve mide kanserinden korunmuş oluyorsunuz.

24 . Bakır, özellikle beyin tümörlerinde ön plana çıkıyor. Çok iyi kalaylı olursa bu etki azalıyor

25 . Havuzların iyi temizlenmesine dikkat ediniz
Aşırı klorluysa yine kansere hazırlık yapıyorsunuz spor yerine.

26 . Bütün beyazlatıcılardan kaçınız. Çocuklarımızın kullandığı o pırıl pırıl bembeyaz defterler klorla temizleniyorlar. Bunlarla temizlenmemiş defter kullansınlar. Kullandıkları boyalarda da kanserojen etkisi vardır.

27 . Sigara kullanmayın, kullananlardan uzak durun.

28 . Kesinlikle kepekli un tüketin.

29 . Hergün düzenli yürüyün. Zihin sağlığı için haftada en az bir kitap okuyun.

30 . Kilonuzu düzenli olarak kontrol edin.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.