SİYASET
26 Tem 2017 17:28 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 08:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğru ama yetmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Mescid’i Aksa’daki dedektörleri geri kaldırma kararını böyle yorumladı: İsrail'in geri adım atması doğru olmuştur. Yeterli değildir. Aksa’nın kapısı Müslümanlarına kapatılamaz.

Haberi Dinle

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Mescid’i Aksa’daki dedektörleri geri kaldırma kararını böyle yorumladı:  İsrail'in geri adım atması doğru olmuştur. Yeterli değildir. Aksa’nın kapısı Müslümanlarına kapatılamaz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı'nın açılış oturumunda konuştu. İslam dünyasına sitem eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hafta sonu Suudi Arabistan ve Katar'daydım. Üç kardeş ülke, nedir bu sıkıntı? Bu hallere neden düştük? Bunlar bizi üzüyor. Biz bu hallere düşmeli miydik? Biz diyalog yoluyla bunları çözemez miyiz?" dedi.

'AKSA'YI KORUMAK GÖREVİMİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: Hiç kimse bizden artık bıkkınlık derecesinde bu ikiyüzlülüklere daha fazla sessiz kalmamızı bekleyemez. Mescid-i Aksa'nın onurunun korunması tüm İslam aleminin görevidir. Bölgedeki tüm inanç mensuplarının güvenliğini arzu ediyoruz. Dün de söyledim. İstanbul'da sinagoglar var. Bu olaylar olurken bazı gruplar saldırma yoluna gittiler, ilk işim İstanbul Valisi'ne, Emniyet Müdürü'ne "bunlara müsaade etmeyin", sağolsun bazı ufak tefek hadiselerin dışında bu korumayı karşıladılar."  Erdoğan, srail'in Müslümanları rencide eden metal dedektör uygulamasından geri adım atması gerilimin azaltılması noktasında doğru bir adım olmuştur" ifadesini kullandı.

YÖK'E ÇAĞRI: GÖZDEN GEÇİRİN

Erdoğan, "Üniversitelerimiz arasında tecrübe paylaşımını ve öğrenci hareketliliğini artırmamız gerekiyor. YÖK Başkanımızdan 'Mevlana' programını 'Erasmus' benzeri bir program haline dönüştürmesini rica ediyorum. Değişim programının sadece bununla sınırlı kalmaması ve ortak diploma programlarının da devreye alınması şarttır. Hala YÖK'ün 250'ye aşkın ortak diploma programı bulunuyor. YÖK Başkanımızdan ricam, en az 15 üniversitemizin, lisans, yüksek lisans ve doktorada ortak diploma çalışmasını başlatmasıdır. YÖK'e "yardımcı doçentliğin" gözden geçirilmesi talimatını vererek, "Allah aşkına şu yrd. doç'luk olayı nedir ya bunu gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde var bunu da söyleyin. Pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar " çağrısında bulundu.

Yorumlar