YAŞAM
22 Eyl 2019 21:15 Son Güncelleme: 22 Eyl 2019 21:18

Cübbeli ve sarıklı “icazet” merasimi

Sosyal medyada halaylı bir “icazet” merasimi videosu paylaşılıyor. Halay çekilen mekânda görülen “icazet merasimi” yazısından bu halayın “icazet” merasiminde çekildiği anlaşılıyor.

Haberi Dinle

Sarık ve cübbe kıyafetinde olanların çoğunluğu teşkil etmesi ve bunların yaşları hayli ileride olmasını rağmen halaydaki ritmik hareketleri gözden kaçmıyor.  Videodan anlaşıldığı kadarıyla okunan ilahi eşliğinde halay çekiliyor

Hatırlanacağı üzere üniversitelerimizde mezuniyet törenlerinde eğlenceler tertip edilmektedir. 2016 yılında bir ilahiyat fakültesinde fakülte dekanı yaptığı konuşmada şunları söylemişti: “Şunu her zaman ve her yerde savunuyoruz: Gelenekle modern bakışı birleştiren ve ondan yeni bir İslam yorumu ve doğru bir İslam yorumu çıkaran kurumlarız”.

Halay çekenlerde sarıklı ve cübbeli kişilerin çoğunlukla olması, bu merasimin bir hafızlık töreni olduğu izlenimini vermektedir.  Sarıklı ve cübbeli kişilerin çektiği halayın, peygamberimizle ilgili bir ilahi eşliğinde olması, gelenekle modern anlayışın yeni bir yorumu olarak mı anlamak gerekir merak konusu.

 

Yorumlar