DÜNYA
13 Mar 2017 16:20 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 11:40

Çin'den Almanya'ya: Özür dileyeceksiniz

Almanya ve Çin arasındaki ilişkiler tişört krizi yüzünden yüksek gerilim seviyesine ulaştı. Almanya'da satılan "Bir köpeği kurtarın, bir Çinli yiyin" yazan tişörtlere Çin'den büyük tepki geldi.

Haberi Dinle

Çin, Almanya'dan üzerinde "Bir köpeği kurtarın, bir Çinli yiyin" yazılı tişörtlerin satışını durdurmasını ve üretici firmanın kendilerinden özür dilemesini istedi.Çin, Almanya'ya, ülkede satılan bazı tişörtlerin, üzerinde Çinlilere haraket içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle piyasadan kaldırılması ve üretici firmaya da kendilerinden özür dilenmesi çağrısında bulundu.


Şinhua haber ajansı, Çin'in Berlin Büyükelçiliği, üzerinde İngilizce "Bir köpeği kurtarın, bin Çinli yiyin" ve "Bir köpek balığını kurtarın, bir Çinli yiyin" yazılı tişörtlerin internetten satışının durdurulması için Alman makamlarını göreve davet etti.

Tişörtleri satan Spreadshirt firması, Çin'den gelen tepki üzerine daha önce yaptığı özür açıklamasında, "Etnik köken, milliyet ve din konularında ayrımcılık ve hakaret içeren sloganların yasak olduğunu" kaydetmişti.


Ancak Çin, bu açıklamanın yeterli olmadığına işaret ederek tişörtlerin satışının durdurulmasını ve daha kapsamlı şekilde özür dilenmesini istedi.

ETİKETLER
#çin #almanya #tişört
Yorumlar