DÜNYA
27 Mar 2018 14:29 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:03

Çin, Dünya Ticaret Örgütün'e çağrıda bulundu?

Bir süredir Çin ve ABD arasında devam ticaret savaşları yeni bir boyuta taşındı.Çin’in Dünya Ticaret Örgütü temsilcisi Zhang Xiangchen, Amerika’nın son attığı adımın Dünya ile uyumsuz olduğunu belirtti.

Çin, Dünya Ticaret Örgütün'e çağrıda bulundu?
Haberi Dinle

Çin, Dünya Ticaret Örgütü üyelerine, ABD’nin örgütü “baltalamasına” engel olmak için birlikte hareket etme ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı iddiasıyla yeni gümrük vergileri getirme kararına karşı durmaya çağırdı.

Örgütün eski başkanı Pascal Lamy tarafından “Ortaçağ’a özgü” olarak nitelenen Trump’ın ticaret politikası, uluslararası camiada tartışmalara yol açmış durumda.

 Çin’in Dünya Ticaret Örgütü temsilcisi Zhang Xiangchen, Amerika’nın son attığı adımın Dünya Ticaret Örgütü ile temelden uyumsuz olduğunu savundu.

Örgütün bir toplantısında konuşan Zhang, “Açık denizde tekne devrilirse, hiç kimse boğulma tehlikesinden muaf değildir. Birinin tekneyi batırmasını oturup izlememeliyiz. DTÖ kuşatma altında ve hepimiz savunmak için omuz omuza vermeliyiz” dedi.

Yorumlar