13 Şub 2024 18:00 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 18:04

CHP'nin DEM Parti ile yaptığı pazarlık görüşmeleri tıkandı

İstanbul ve ilçelerinde CHP ile DEM Parti arasında "kent uzlaşısı" adı altında kapalı kapılar ardından yürütülen pazarlık görüşmelerinin tıkandığı, bunun üzerine CHP'nin kendi adaylarını belirlediği kaydedildi.

CHP'nin DEM Parti ile yaptığı pazarlık görüşmeleri tıkandı
Haberi Dinle

2019 yerel seçimlerinde CHP, HDP ve İyi Parti'nin ortak aday çıkararak kazandığı Esenyurt ilçesinde 2024 seçimindeki pazarlıklar netice vermedi.

CHP'de Parti Meclisi, pek çok seçim çevresiyle birlikte İstanbul'un Esenyurt ilçesinde de adayını netleştirdi. Esenyurt'un CHP'li Belediye Meclis Üyesi Ali Gökmen, partisinin Esenyurt Belediye Başkan Adayı oldu.

HDP'nin ilçe belediye meclisinde %11 oy oranına ulaştığı Esenyurt'ta aday çıkarmayıp CHP'yi desteklemesi üzerine CHP adayı Kemal Deniz Bozkurt, %51,55'lik oy oranıyla belediye başkanlığını kazanmıştı. İyi Parti de Esenyurt'ta aday çıkarmayarak CHP ve HDP ile aynı safta yer almıştı. Esenyurt Belediye Meclisi'nde ise AK Parti %45,48'lik oy oranıyla birinci, CHP %40,27 ile ikinci, HDP %11,10 ile üçüncü olmuştu.

HDP/DEM Parti'nin yaklaşık %10'luk oy potansiyeli için yürütülen pazarlıklarda DEM Parti'nin önerdiği ya da DEM Parti'nin de 'evet' diyebileceği adaylar üzerinde uzlaşı aranıyordu.

Dün CHP'de aday belirleme toplantılarının sürdüğü saatlerde iki partinin yerel seçimlerde güç birliği sağlamak amacıyla kurulan heyetlerinin telefon diplomasisi yürüttüğü belirtildi.

Ancak İstanbul ve ilçelerinde DEM Parti ile yapılan pazarlık görüşmeleri tıkandı. Görüşmelerin müspet neticeye ulaşmaması üzerine CHP'nin kendi belirlediği adayları açıklama kararı aldığı kaydedildi.

CHP'de özellikle Esenyurt ve Adalar için DEM Parti tarafından yapılan aday önerilerinin reddedildiği öğrenildi.

İstanbul görüşmelerinin tıkanması üzerine DEM Parti'nin kısa süre içerisinde Esenyurt ve Adalar adaylarını açıklayabileceği ifade edildi.

CHP kurmayları şimdi DEM Parti'nin Esenyurt ilçesinde aday çıkarmayıp kendi adaylarını desteklemesini bekleyecek.

Yorumlar