EKONOMİ
12 Oca 2021 12:17 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 12:18

CHP milletvekili Cengiz Gökçel'in 'çiftçi' isyanı: Avuçlarında ne varsa alınıyor!

Türk tarımının en karanlık günlerini yaşadığını belirten CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçilerin zor durumda olduğunu vurgulayarak isyan etti: Türk çiftçisi borçlarını ödeyemiyor, hacizlerle elinde, avucunda ne varsa alınıyor. Çiftçiler yok olurken tarım kredi kooperatifleri üstüne bir de haciz darbesi vuruyor.

Haberi Dinle

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türk tarımının AK Parti döneminde en karanlık günlerini yaşadığını söylediç

"Türk çiftçisi borçlarını ödeyemiyor, hacizlerle elinde, avucunda ne varsa alınıyor" diyen Gökçel, çiftçinin ürettiği ürünün para etmediğini ve sürekli zararda olduğunu kaydetti.

"İKTİDAR BU KONULARI SAĞIR"

Gökçel, "Çiftçiler yok olurken tarım kredi kooperatifleri üstüne bir de haciz darbesi vuruyor. Çiftçide ne traktör ne besleyecek hayvan ne de ekip dikecek tarla kalmadı. Deyim yerindeyse çiftçi üretmeye çalıştığı için cezalandırılıyor. İktidardan bu konularla ilgili hiçbir ses yok. Sağır sultan" diye konuştu.

Tarım sektörüne bütçeden verilen desteğin çiftçiyi ve üreticiyi tarıma küstürecek hale geldiğini ifade eden Gökçel, çiftçilerin artık toprağını, hayvanını satıp üretimi bırakmanın derdinde olduğunu söyledi.

"30 GÜN ÜZERİNDEN PRİM ÖDÜYORLAR"

Türk çiftçisinin en büyük sorunlarından birisinin de SGK primlerinin yüksekliği olduğunu belirten Gökçel, "Eskiden çiftçiler, tarım Bağkur'u ödüyordu. Kendi adına üretim yapan çiftçiler, 3-5 dekarda üretim yapıyordu. O zamanki sistemde primler 15 gün üzerinden hesaplanıyor, devlet çiftçiye sosyal güvenlik konusunda bu şekilde destek veriyordu.

Bugün çiftçiler aslında çok fazla kazanan iş adamlarının ödediği sosyal güvenlik primine yakın prim ödüyorlar. 30 gün üzerinden prim ödüyorlar" ifadelerini kullandı.

"KANUN TEKLİFİ VERDİK"

Konuya ilişkin bir kanun teklifi verdiklerini ifade eden Gökçel "Bu kanun teklifiyle, ülkemizdeki azalan çiftçi sayımız, kırsal nüfusumuz inanıyorum ki yeniden artacak, ülkemiz tarımsal üretimde hak ettiği yere ulaşacak." dedi.

 

Yorumlar