GÜNDEM
11 Haz 2016 10:00 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:21

CHP, Ergenekon ve Balyoz’a iade-i itibar için destek istedi

CHP Milletvekili Çiçek, askerlere “iade-i itibar yapılmasının Meclis’in vicdan borcu olduğunu” kaydederek, önergelere destek istedi.

Haberi Dinle

Askere terörle mücadelede yasal zırh getiren, operasyonlara hız kazandıracak yasa tasarısı, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Dursun Çiçek, geçmişte Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında mağdur olan askerlere iade-i itibar yapılması konusunda önergeler verdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili bir yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını, bu önerileri o çalışma kapsamında değerlendireceklerini bildirdi.

“İADE-İ İTİBAR MECLİS’İN VİCDAN BORCU”

CHP’li Dursun Çiçek, terörle mücadelede görev almış başarılı askerlerin, Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında hapsedildiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sindirildiğini, korkutulduğunu, askerin kışlaya, polisin de karakollara hapsedildiğini söyledi. Terörle mücadelede asker ne isterse verilmesinden yana olduklarını belirten Çiçek, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kanunun arkasındayız. Ancak yapılan hataların, ödenen bedellerin mutlaka siyasi ve hukuki hesabı olmalıdır, olacaktır” diye konuştu.

Çiçek, Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında mağdur olmuş askerler için özlük hakları ve terfiler gibi konularda mağduriyetlerinin giderilmesini sağlayacak değişiklik önergeleri verdi. Çiçek, askerlere “iade-i itibar yapılmasının Meclis’in vicdan borcu olduğunu” kaydederek, önergelere destek istedi. Bakan Fikri Işık ise bu konuda Milli Savunma Bakanlığı’nda bir çalışmanın yürütüldüğünü kaydederek, bu önerileri söz konusu yasa çalışması çerçevesinde değerlendireceklerini ifade etti.

Kaynak: Habertürk

Yorumlar