SİYASET
15 Mayıs 2019 14:15 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:34

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması: Bu iş bitmiştir

S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının ertelendiği iddiaları üzerine açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyi konuşmanın zamanı değildir" dedi.

Haberi Dinle

S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının ertelendiği iddiaları üzerine açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyi konuşmanın zamanı değildir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı  Angel Tilvar’ı kabulünün ardından Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

ORTAK BİR ÇALIŞMA GRUBU TEKLİFİ

ABD'nin S-400 hava savunma sistemlerinin F-35'lere ve NATO  sistemlerine tehdit oluşturabileceği iddiası üzerine Türkiye'nin ortak bir çalışma grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bu  komisyonun içinde NATO'nun da olması gerektiğini söyledik." diye konuştu. 

ABD tarafıyla bu komisyonun kurulması, amacı hakkında görüş  alışverişinde bulunduklarını anlatan Çavuşoğlu, "Bu aşamadayız yani şu anda  erteleme ya da başka durdurma gibi herhangi bir şey söz konusu değil. Gündemde de  değil. Biz böyle bir çalışma grubu olacaksa ön şartsız bir şekilde bunu yürütmek,  başlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.

'ABD KENDİSİNE GÜVENİYORSA...'

Çavuşoğlu, ABD'nin ortaya attığı iddialar ya da endişelerin doğru olup  olmadığına uzmanların karar vermesi gerektiğini belirterek, "Biz bu konuda  kendimize güveniyoruz. O nedenle böyle bir yapıcı teklifte bulunduk. ABD de  kendisine güveniyorsa daha önce de söylediğim gibi bu önerimizi kabul etmesi  lazım." şeklinde konuştu.

'ERTELEMEYLE SÜRECİN BİR İLGİSİ YOK'

Bu konuda Türkiye ile ABD arasında görüş alışverişinin devam ettiğini  dile getiren Çavuşoğlu, henüz netleşen bir şey olmadığını söyledi. Çavuşoğlu,  şöyle devam etti:

"Ertelemeyi niye biz konuşalım? Ertelemeyle bu sürecin bir ilgisi yok.  Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyle ilgili konuyu konuşmanın zamanı da  değil. Bu komisyon oturur, çalışır ve raporunu da hazırlar. Ondan sonra biz  değerlendirmemizi yaparız. Bu ön şartlarla bir yere varmak mümkün değil."

Türkiye'nin teklifinin iyi niyetli ve yapıcı olduğunu ifade eden  Çavuşoğlu, "ABD de yapıcı ve iyi niyetliyse bu teklifimizi kabul eder ve uzmanlar  bunu değerlendirir." dedi.

Yorumlar