GÜNDEM
24 Haz 2022 13:50 Son Güncelleme: 24 Haz 2022 14:09

Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması: 'Mümkün olmayan bir şey istemiyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında açıklamada bulundu. Çavuşoğlu "Bizim onlardan isteklerimiz, beklentilerimiz mümkün olmayan bir şey değil ki" diyerek 2 ülkenin teröre verdikleri destekleri sonlandırmaları gerektiğini belirtti.

Haberi Dinle

Bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak üzere Malatya’ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Malatya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Türk tarihi gösteriyor ki devlet-millet birlikte olduğunda aşamayacağı bir engel yoktur. Kolay bir coğrafyada yaşamıyoruz. Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Etrafımız bir ateş çemberi. Dünyadaki çatışmaların yüzde 60’ı maalesef bizim coğrafyamızda oluyor. Böyle bir ortamda krizlere çözüm odaklı yaklaşıyor, riskleri fırsatlara çevirmeye çalışıyoruz. Kavga edenlerin, savaşanların, çatışanların arasını bulmak için arabuluculuk çalışmaları yapıyoruz.

"ARABULUCULUK DENİLDİĞİNDE HERKESİN AKLINA TÜRKİYE GELİYOR"

Arabuluculuk, diyalog ve işbirliği denildiğinde herkesin aklına Türkiye geliyor. Arabuluculuk yapmak, barışı tesis etmek, savaşları durdurmak kolay bir şey değil. Bunun için güçlü bir liderlik gerekiyor. Güçlü devlet ve güçlü bir diplomasi. İşte bizim dünyanın gıptayla baktığı güçlü bir liderimiz var; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE

Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu anlayışla savunmamızı da sınırlarımızın ötesinde kurmak zorunda kaldığımız zamanlarda da hiçbir şekilde tereddüt etmeden, çekinmeden adımlarımızı atıyoruz. Terörle mücadele ve güvenliğimizi korumak için yeri geldiğinde tereddüt etmeden sınırımızın ötesine geçiyoruz.

Bazen telefon açıyorlar, 'Endişe duyuyoruz.' Neden endişe duyuyorsunuz? İşte o müdahalelerinizden. Peki, terör örgütünün saldırıları sonucunda askerimiz, polisimiz veya sivillerimiz şehit oluyor. Şehitlerimiz için endişe duyuyor musunuz? Neden sadece terör örgütleriyle ilgili endişe duyuyorsunuz. Mazeretleri çok, kem küm.

"DERTLERİ PKK VE YPG'Yİ GÜÇLENDİRMEK"

'Efendim uluslararası hukuk', sanki bir uluslararası hukuk bilmiyoruz. 'Efendim siviller', Türk milleti savaşın en acımasız olduğu dönemlerde bile sivilleri koruyan, kalkan olan bir millettir. Bizim askerimiz, polisimiz her yerde siviller konusunda herkesten daha fazla hassastır.

Dertleri PKK’yı, YPG’yi güçlendirmek. Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit operasyonumuzla da teröristleri o bölgeden temizliyoruz. O bölgeden teröristleri temizlerken sadece Irak’ın güneyinde değil, özellikle o bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize de destek veriyoruz. Çünkü Kürtlerin en büyük düşmanı PKK terör örgütüdür.”

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA TEPKİ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili sürece de değinen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenliğinin söz konusu olduğu durumlarda verecek tavizlerinin olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Bizim onlardan isteklerimiz, beklentilerimiz mümkün olmayan bir şey değil ki, teröre destek veriyorsunuz, vermeyin. Teröristleri ülkenin kapılarını açıyorsun, barındırıyorsun, her türlü faaliyetlerine izin veriyorsun, terörizmin finansmanına göz yumuyorsun, çocukların Kandil’e, Suriye’ye, o bölgelere zorla götürülmesine vesile oluyorsun, onların bu çalışmalarına fırsat veriyorsun, engellemiyorsun.

İkincisi müttefik olmak istiyorsan, Türkiye’yi düşman bir ülke gibi göremezsin, terörle mücadelesinden dolayı ambargo uygulayamazsın. Bunları uygularım dersen NATO’ya da üye olamazsın bu kadar basit.

Biz, Yunanistan gibi Makedonya’ya 'ismini değiştir' demiyoruz. İsmini değiştirmek bir ülkeye için ne kadar zor biliyorsunuz. Bir millet için bunu kabul etmek ne kadar zor biliyorsunuz. Yunanistan bu şımarıklığı yaparken, 12 sene Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini engellerken neredeydiniz?”

2023 SEÇİMLERİ

2023 seçimleri hakkında da konuşan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Ne diyorlar ‘sistemi değiştirelim hemen seçime gidelim'. Seçimin tarihi nettir. Artık kafasına esen seçim isteyemez. Seçim tarihi belli, 2023 Haziran’da. Cumhur İttifakı olarak adayımız da belli, bizim adayımız liderimiz Recep Tayyip Erdoğan. Halkın huzuruna çıksın, er meydanı ortada. Seçim takviminde bir yıldan az bir süre kaldı.” 

Yorumlar