YAŞAM
27 Oca 2022 14:53 Son Güncelleme: 27 Oca 2022 15:37

Bu ne aşağılık dil! Yıllar önceki tiyatroda Hz. Adem ve Hz. Havva'ya ağza alınmayacak sözler

Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında Hz. Adem ve Hz. Havva’yı “cahil” olarak nitelendirilmesine tepkiler sürerken yıllar önce Devekuşu Kabare Tiyatro Topluluğu’nun 'oyun' kisvesi altında Hz. Adem ve Hz. Havva'ya ağza alınmayacak sözler sarf ettiği görüntüler tekrar gündeme geldi.

Haberi Dinle

Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “SeIam söyIeyin o cahiI Havva iIe Adem’e” sözlerine tepkiler sürerken yıllar önce Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Hz. Adem'in aşağılık bir dille 'alay konusu' yapıldığı görüntüler tekrar gündeme geldi.

Sözde tiyatro oyununda Hz. Adem için “Dal budak salkım saçak” dolaşıyordu deniliyor, Hz. Adem’in Hz. Havva’yla ilgileneceğine “enayi bir elmaya aklını taktı” ve “kötülüğe temayül, suça teşvik, saldırganlık, oburluk, bencillik, ırza tecavüz gibi suçları işledi" denilerek ahlaksız, pervasız, ağza alınmayacak ifadeler kullanılıyor.

Sahnede Tiyatrocu Nevra Serezli’nin ilk insan Hz. Adem’i aşağılık bir dille anlatım tarzı, tiyatro için yazılmış olan metinde “Bu ifadelere nasıl yer verildi?” sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.

İşte o alçak sahne:

 

 

 

 

 

Kaynak : İstiklal Haber Merkezi

Yorumlar