TEKNOLOJİ
22 Haz 2017 17:53 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:32

Boeing'den hipersonik uçak

En büyük uçak üreticisi Boeing uçuşlarda harcanan süreyi büyük oranda azaltacak hipersonik bir uçak üzerinde çalıştığını açıkladı. Yeni proje hayata geçerse 15 saatlik yol iki saate düşecek

Haberi Dinle

Boeing'den yapılan açıklamada bu modellerin önümüzdeki 10 yıl için hayatımızın bir parçası olacağı bilgisinin altı çizildi.  Boeing'in üreteceği hipersonik jetler Mach 5 hızına yani saate 6 bin 116 kilometre hıza ulaşabilecek.  Bir dönemin en hızlı uçağı olan Concorde'un hızının Mach 2 olduğu düşünülürse hipersonik jetlerin seyahat alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceği su götürmez bir gerçek. Ancak Bu durum bilet fiyatlarına da yansıyacak. Konu ile ilgili ABD'nin CNBC kanalının sorularını yanıtlayan Boeing'in CEO'su Dennis Muilenburg da bu tezi doğruluyor.

15 SAATLİK UÇUŞ 2 SAAT OLACAK

Günümüz fiyatlarından oldukça yüksek olacak uçuşların ne kadar ilgi çekeceği, ve kaç kişinin bu biletleri alacak güce sahip olacağı sorularının hala cevap bulmadığını kabul eden Muilenburg bu soruların Boeing'in inavasyon ruhuna zarar vermediğinin altını çizdi.  Yeni modeller ile yolcuların seyahat sürelerinin ciddi oranda azalacağını belirten Muilenburg, günümüz teknolojisi ile 15 saat süren New York Şangay uçuşunun 2 saate düşeceğini belirtti.

'CONCORDE'UN OĞLU' DA İŞ BAŞINDA

Ancak bu alanda çalışmalar yürüten tek firma Boeing değil. 'Concorde'un oğlu' olarak da anılan dünyanın ilk süpersonik özel uçağı AS2'nin test uçuşlarına 2021 yılında başlanacak. Daha önce Fransız-İngiliz ortak yapımı Concorde uçaklarıyla yapılan süpersonik uçuşlar, 2000 yılında yaşanan uçak kazasının ardından iptal edilmişti.

ETİKETLER
#Boeing #HİPERSONİK
Yorumlar