DÜNYA
03 Mar 2017 08:05 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:41

Boeing ve Danimarka, F-35 yüzünden mahkemelik oldu

Türkiye’nin de ortakları arasında bulunduğu F-35’te karar kılan Danimarka’ya dava açan Boeing, ihalede kendi ürettiği Super Hornet savaş uçağıyla ilgili değerlendirmenin hatalı olduğunu iddia etti

Haberi Dinle

Uçak üreticisi Boeing, F/A-18 Super Hornet savaş uçağı yerine F-35 savaş uçaklarında karar kılan Danimarka'ya dava açtı.

Danimarka Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Boeing, Lockheed Martin'in üretici firma olduğu ve Türkiye ile Danimarka'nın da aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarından satın alacağını açıklayan Danimarka'yı mahkemeye verdi.

Boeing firması, kendisinin ürettiği savaş uçağı F/A-18 Super Hornet ile ilgili ihalede yapılan değerlendirmenin hatalı olduğu iddiasında bulundu.

Danimarka hükümeti tarafından geçen yıl mayıs ayında 27 adet F-35 savaş uçağı alacağının açıklanmasının ardından harekete geçen Boeing, bu ülkenin uçak seçiminde önemli rol oynayan 4 maddede, kendilerinin ürettiği Super Hornet'e göre Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında imal edilen F-35 savaş uçağının daha iyi olduğu değerlendirmesinin hatalı olduğunu iddia etti.

İddiasını ispatlamak için 2008 yılından itibaren Danimarka'nın F-35 savaş uçağında karar kıldığını açıkladığı tarihe kadar geçen sürede, ihaleyle ilgili evrakın kendisine verilmesini isteyen Boeing, henüz belgelerin verilmediğini gerekçe göstererek Danimarka Savunma Bakanlığı aleyhine yargıya başvurdu.

Dava açan Boeing tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, savaş uçağı satın alacak başka ülkelerin de Danimarka'nın değerlendirmesini baz alarak, savaş uçağı tercihini yapmasından çekinildiği bildirilirken, konunun yargıya intikal ettiğini belirten Danimarka Savunma Bakanlığı, davayla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Danimarka'nın savaş uçağı ihalesinde, Boeing tarafından üretilen Super Hornet ile Airbus'un ürettiği Eurofighter da ihale de F-35'e karşı yarışmıştı.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında 27 adet F-35 savaş uçağı satın alacak Danimarka'nın ilk 4 uçağı 2021'de teslim alması bekleniyor.

Türkiye ve Danimarka'nın da yer aldığı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı'nın ortakları arasında, Avustralya, Kanada, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya da bulunuyor.

AA

ETİKETLER
#danimarka #f35 #Boeing
Yorumlar