DÜNYA
22 Mar 2018 00:26 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:27

BM'den Afrin açıklaması: Doğrulayamadık

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Afrin'de “yağmalama", “sivil altyapının zarar görmesi" ve "keyfi gözaltı” gibi iddialara ilişkin bilgileri Afrin'den ayrılanlardan aldıklarını ancak bölgede olmadıkları için doğrulayamadıklarını söyledi.

Haberi Dinle

Dujarric, günlük basın brifinginde, rejim güçlerinin kuşatması altındaki Doğu Guta'da sivillerin güvenliğinden derin endişe duyulduğunu belirtti. 

Doğu Guta'daki insani drama dikkati çeken Stephane Dujarric, “Ekmek bulunamıyor, içme suyu yok ve insani erişim oldukça sınırlı.” dedi. 

Dujarric, 11 Mart'tan beri Doğu Guta'dan 50 bin kişinin ayrıldığını belirterek, Şam'ın kırsalındaki barınakların çoğunun, gelen çok sayıda insanı barındıracak kapasiteye veya altyapıya sahip olmadığını ifade etti. 

İdlib'de artan çatışmaların ve şiddetten de derin endişe duyulduğunu kaydeden Stephane Dujarric, sivillerin korunması çağrısını yineledi. 

"DOĞRULAYAMADIK" 

Dujarric, Afrin'de “yağmalama", “sivil altyapının zarar görmesi" ve "keyfi gözaltı” gibi iddialara ilişkin bilgileri Afrin'den ayrılanlardan aldıklarını ancak bölgede olmadıkları için doğrulayamadıklarını söyledi. 

BMGK'nin ateşkes kararının hala uygulanmadığını ve sivillerin en ağır bedeli ödemeye devam ettiğini söyleyen sözcü Dujarric, “Genel Sekreter, ateşkes kararının Suriye genelinde uygulandığını görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar