KORONAVİRÜS
16 Eyl 2020 09:27 Son Güncelleme: 16 Eyl 2020 09:29

Bill Gates koronavirüs aşısı için tarih verdi

Koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen ABD'li milyarder Bill Gates, 2021'in ilk çeyreğinde 3 ya da 4 adet koronavirüs aşısının tescil edilmesini beklediğini açıkladı

Haberi Dinle

Koronavirüs aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2021’in ilk çeyreğinde 4 adet koronavirüs aşısının bulunmasını beklediğini söyledi

Microsoft'un kurucusu Amerikalı milyarder Bill Gates, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 hastalığının aşısı konusunda iyimser açıklamalarda bulundu. 

Gates, "Biraz da şansın yardımıyla gelecek yılın ilk çeyreğinde 3 hatta 4 aşının tescil edilmesini bekliyorum" dedi. Başkanı olduğu Bill ve Melinda Gates vakfı aracılığıyla eşi ile birlikte koronavirüs aşı çalışmalarını destekleyen Gates, "7 milyar insanın aşılanması için 14 milyar doz aşı üretilmesi gerekiyor. Böyle bir şey bugüne kadar hiç yapılmadı" diye konuştu. Gates, bunun yepyeni stratejiler gerektiren acil bir durum olduğunu belirtti.

'SONLANDIRMAMIZ GEREK'

Gates gelişmekte olan ülkelerde de aşının finanse edilmesi ve dağıtımının desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Böylelikle insanların hayatlarının kurtarılacağını, siyasi istikrar sağlanacağını, Avrupa ve ABD'de virüsün yeniden yayılması tehlikesinin azaltılacağını belirten iş insanı, "Bu işi küresel olarak sonlandırmamız gerekiyor" dedi. Hastalığın dünyadan sililnmesi için dünya nüfusunun en az yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini belirten Gates, aşı geliştirilene kadar birçok ülkede bahar aylarındaki gibi yüksek sayıda ölümlerin olabileceği uyarısında da bulundu.

MADDİ DESTEKÇİ

20 yıl önce aşı endüstrisinin temsilcilerinin yanı sıra özel yatırımcılar, UNICEF, DSÖ gibi kuruluşlardan oluşan Aşı ve Bağışıklama Küresel İşbirliği'ni (GAVI) hayata geçiren Bill Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla işbirliğini maddi olarak destekliyor. Vakıf, İngiltere'nin ardından işbirliğinin en büyük destekçisi konumunda.

 

Kaynak : DW Türkçe

Yorumlar