24 °c

Berat Kandiliniz mübarek olsun! İşte yapılacak ibadetler

Bu sene 19 Nisan Cuma 2019 gününe denk gelen Berat Kandili tüm Müslümanlar tarafından ibadetlerle idrak edilecek. Berat Kandili'nde hangi ibadetleri yapmalı? Berat Kandili namazı ve dualarını sizler için derledik...

19/04/2019 11:55 - Güncelleme : 19/04/2019 11:53

Borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan berat etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, İlahi af ve rahmete nail olma anlamına gelen Berat Kandili yine ibadetlerle karşılanacak.

Her sene olduğu gibi bu senede Berat Kandili namazını merak eden vatandaşlarımız kandil akşamı yapılacak ibadetleri araştırıyor. Peki Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Kandil namazı akşam saat kaçta kılmak gerek?

Ramazan'ın müjdecisi olan ve Şaban ayının içerisinde yer alan Berat Kandili borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan berat etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, İlahi af ve rahmete nail olma anlamına gelmektedir. Bu güne özel ibadetleri haberimizin detayından bulabilirsiniz.

BERAT KANDİLİ NAMAZI VAR MI? KAÇ REKAT?

Berat Kandiline özel bir namaz yoktur. Fakat günahların affolduğu tövbelerin kabul olduğu bu mübarek günü ibadetle geçirmek isteyenler Berat kandilinde yapılacak ibadetleri merak ediyor.

Berat Kandili namazları farz olmamak ile birlikte, yapılması durumunda sevabı çokça olan namazlardır. Nafile olan bu namazlar Tesbih Namazı ve Hacet Namazı'dır. Berat Kandili namazları Akşam namazı ile Yatsı namazı arasında kılınmalıdır. Kandil namazı saati yoktur. İstediğiniz saatte vakti geldikçe bu namazları kılabilirsiniz

BERAT KANDİLİNDE KILINACAK 100 REKATLIK NAMAZ

Berat Kandili Gecesinde kılınan 100 rekatlık namaz var. 100 rekatlık bu namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine nâil olur. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir;

"Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle"

NAMAZIN KILINIŞI

- 2 rekatta bir selam vererek kılınır.
- Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.
- İlk rekatlarda Fatiha’dan önce Sübhaneke okunur.
- Fatiha’da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhanake’de Besmele çekilmez.
- Namazın tamamını peşpeşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.
- Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.

BERAT KANDİLİ NEDİR ÖNEMİ NELERDİR?

Mübarek aylardan biri olan Şaban ayına denk gelen Berat Kandili, bu ayın 15. gecesinde (14. günü 15. güne bağlayan gece) hatırlanmaktadır. Berat Arapçada temize çıkma anlamına gelir. Kandil olarak Müslümanlar tarafından karşılanılan bu gece, insanların önlerinde yaşayacakları bir sene içindeki olacakların Allah tarafından yazıldığı gecedir. Kulların bilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’ın bilmesi ve bunu kayıtlara geçmesi Berat gecesinde olmaktadır. O günü ibadetle geçiren kişilerin dualarının kabul olacağı ve günahlarının af olacağı pek çok ayet ve hadiste açıkça belirtilmiştir.

BERAT KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Necmettin Nursaçan Berat Kandilinde yapılacak ibadetlerin yanı sıra Berat Kandili orucu hakkında da bilgi verdi: Peygamber efendimiz Şaban ayının 14 ile 15'ni bağlayan gece “Berat gecesinde namaz kılın, gündüzünde ise oruç tutun” dediğini, böylece oruç tutmanın sevap olduğunu belirtti. Necmettin Nursaçan, Berat Kandilinde, kötü huylardan vazgeçmek için, millet için, İslam dünyası ve bütün insanlık için dua edilmesi gerektiğini söyledi.

BERAT KANDİLİ GECESİ NELER OLMUŞTUR?

Berat Gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir Tefsirlerde Kur'an-ı kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildiği bildirilmektedir. Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:

(Apaçık olan Kitab'a andolsun ki, biz onu [Kur'anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.) [Duhan 2,3]

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:

(Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesaî]

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • kenan tan 19 Nisan 2019 15:35 Cümle mümin müslümanın kandili mübarek olsun hayırlara vesile olsun Yüce Allah tekrar görmeyi nasip etsin.

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.