SPOR
21 Mar 2016 17:19 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:18

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin tanıtımı yapıldı

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) tarafından düzenlenecek Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin tanıtımı, Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı.

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin tanıtımı yapıldı
Haberi Dinle

Fransa Olimpiyat Komitesi'nin bulunduğu Maison du Sport'da yapılan törene FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, FIBA Yönetim Kurulu üyeleri ve ülkelerin basketbol federasyonu başkanları katıldı. Demirel ve Erdenay, tören sonunda düzenlenen aile fotoğrafı çekimine katıldı.

Erdenay, törenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Futboldaki model ele alınıyor. Ligi en üst sırada bitiren 2 takım doğrudan alınacak. 2 ön eleme yapılacak. Aynı UEFA’da olduğu gibi bir FIBA kupası olacak. Bu sistem böyle devam edecek. 32 takımla oynanacak ve her kulübe gelir dağılımı yapılacak. En az katılacak takım bile 100 bin avroya sahip olacak" dedi.

Toplam 30 ülkeden 56 takımın katılabilmek için mücadele edeceği turnuvanın, 27 Eylül'de ön elemeleri yapılacak. 32 takımın mücadele edeceği Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde 4'lü final mücadelesi ise 28-30 Nisan 2017'de gerçekleştirilecek.

Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne destek sağlayan Türkiye, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail ve İtalya liglerinden ikişer takım turnuva katılacak. Diğer ülkelerden ise birer takım turnuva için seçilecek.

Turnuvaya katılan takımlara toplam 4,42 milyon avro verilecek. Turnuvaya katılan her takım en az 100 bin avro, şampiyon kulüp ise 500 bin avro kazanacak.

Yorumlar