GÜNDEM
11 Eki 2019 08:06 Son Güncelleme: 11 Eki 2019 08:15

Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'den skandal bir hamle daha

Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK uzantısı YPG güçlerine karşı düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı üçüncü gününe girerken, ABD'den yine bir tehdit geldi. 29 Cumhuriyetçi temsilci, Ankara'ya yaptırımlar öngören tasarıyı Temsilciler Meclisi'ne sunuyor.

Haberi Dinle

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın Türkiye’ye aleyhine yaptıkları Senato’daki girişimlerinin hemen ardından bu kez Temsilciler Meclisi devreye girdi.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney, “Türkiye, bölgede Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı” açıklaması yaptı.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ndeki 29 Cumhuriyetçi, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı sunacaklarını açıkladı.

Cheney yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye bir müttefik muamelesi görmek istiyorsa, bir müttefik gibi davranmaya başlamalı. Kürt müttefiklerimize yönelik saldırıları karşısında yaptırıma tabi tutulmaları gerekiyor” dedi.

Cheney, Kongre’nin uzun zamandır Erdoğan Yönetimi’nin ABD’nin Rusya gibi hasımlarıyla yaptığı işbirliğine yönelik kaygıları olduğuna da dikkat çekti.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Jodey Arrington ise, “Başkan Trump, Suriye’de sınırı aşarsa Türkiye’nin ekonomisini tamamıyla yok edeceğini açıkça söyledi. Ve bu yasa, ABD’ye o sözü yerine getirmek için bazı araçlar sağlıyor” ifadesini kullandı.

İKİ KANADIN DA ONAYI ŞART

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın sunduğu tasarıda yer alan yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanların adı yer almıştı.

Tasarının kabul edilmesi halinde devreye girecek olan pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapılmıştı.

Söz konusu tasarının Senato’da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump’ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray’daki bir basın toplantısında, YPG yerine doğrudan PKK adını kullanmış ve Washington’ın terör örgütü ile çalıştığını itiraf etmişti.

Yorumlar