GÜNDEM
11 Şub 2020 16:06 Son Güncelleme: 11 Şub 2020 16:07

Bakan duyurdu: Karantinadan çıktılar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Wuhan kentinde yaşayan Türkleri getiren uçaktaki sağlık personeli ve uçuş mürettebatının karantinadan çıkarıldığını açıkladı. Çin'den getirilen yolcular için ise gözlem süreci devam ediyor.

Bakan duyurdu: Karantinadan çıktılar...
Haberi Dinle

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin pandemi eylem planının her yıl güncellendiğini ifade eden Koca, şöyle konuştu:

"Pandemi eylem planımız mevcut, her yıl güncelleniyor. 2019 Eylül ayında bu eylem planımızı güncellemiştik. Yeni tip koronavirüs salgınının duyulmasından itibaren tedbirlerimizi devreye soktuk."

"MEVSİMSEL GRİP VAKALARINDA DÜŞÜŞ GÖZLEMLİYORUZ"

Koca, "Vatandaşların aldığı tedbirler sayesinde mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemliyoruz" diye konuştu.

YERLİ KİT KULLANIMDA

Koronavirüsün tespitine yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren Koca, "Koronavirüs tespitinde üretilen yerli kit, 90-120 dakikalık sürede sonuç veriyor. Geçen hafta bu kit kullanılmaya başlandı" dedi.

"61 KİŞİ KARANTİNADAN ÇIKARILDI"

Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözlem altında tutulan 61 kişinin karantinadan çıkarıldığına işaret eden Koca, şunları kaydetti:

"Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözetim altında tuttuğumuz yolculardan 3. kez alınan numunelerin sonuçları da negatif çıktı. Hastanede takip edilen sağlık personeli ve uçuş mürettebatı karantinadan çıkartıldı. 14 günlük gözlem süresini evlerinde tamamlayacaklar."

Yorumlar