EĞİTİM
22 Şub 2020 11:05 Son Güncelleme: 22 Şub 2020 11:07

Bakan açıkladı: Ortaokul ve liselere geri geliyor...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz." deyip gelecek öğretim yılında ortaokullar ve liselerde sınıf tekrarı uygulamasının geri geleceğini duyurdu.

Haberi Dinle

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği bilgiye göre yeni uygulama katkı sağlamadığı gibi eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı.

Selçuk açıklamasında 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini belirterek bunun nedenini şöyle açıkladı:

Sınıfta kalmanın olmaması eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtı. Dört işlemi bilmeden lise bitiriliyor. Eğitimde kalitenin daha da düşmemesi için bu sisteme son veriyoruz.

Selçuk ayrıca açıklamasında liselerde ders sayısının azaltılması yönünde çalışmalar yapıldığını belirterek, “Öğrenciler fazla ders nedeniyle konularda yüzeysel kalıyor. Bunu önce pilot okullarda uygulayacağız ve sistemde köklü düzenleme yapacağız” diye konuştu.

“Yeni düzenleme için hazırlıklar tamam”

Selçuk ayrıca Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan bir diğer demecinde de sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik hakkında yeni bilgiler verdi.

"Pilot uygulamalarla başlayacağız. Hazırlıklarımız tamam, bu sene pilotunu simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti" diyen Selçuk sözlerini şöyle tamamladı:

Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi şeyler var.

Böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor bunun modellemesi çıktı.

Kaynak : Sözcü

Yorumlar